Grecja na pierwszym planie

2015-07-03

W porównaniu do wcześniejszej huśtawki nastrojów ostatnie zmiany na europejskich parkietach są względnie spokojne. Można to potraktować jako ciszę przed burzą, gdyż wynik greckiego referendum w niedzielę zdeterminuje trend na rynkach kapitałowych w najbliższym czasie.  


Dla przykładu weźmy pod lupę notowania niemieckiego DAX. Indeks po raz czwarty odbił się od strefy popytu w okolicach 10 870, ale przewaga głosów na 'nie' całkowicie przekreśli ostatnie szansa na zaniechanie obecnej korekty na niemieckim parkiecie. Obecnie bukmacherzy szaleją i obstawiają najbardziej prawdopodobny wynik, ale na rynku nie brakuje zdecydowanych głosów, że niezależnie od wyniku referendum czeka nas trend silnego euro i przeceny na giełdach.

Oczekiwań dokładnie przeciwnych jest równie niemało, ale to co wydaje się kluczowe dla rozważenia trendu na indeksach w najbliższym czasie, to znalezienie powodów dla których miałyby one rosnąć w przypadku greckiego 'tak'. Trwająca od kwietnia tego roku korekta (o ile nie silny impuls spadkowy) pokazała, że nie wystarczy by bank centralny prowadził program luzowania ilościowego by zapewnić akcjom tylko jeden kierunek.

Od końca poprzedniego roku do marca europejskie parkiety mocno rosły na fali słabnącego euro, spadającego kosztu pieniądza (windującego ceny akcji w górę) i oraz ogólnego pozytywnego sentymentu w związku z oczekiwaniem na rozpoczęcie QE od strony EBC.  Jakie są czynniki prócz greckiego 'tak', które miałyby wytworzyć nowy trend wzrostowy na europejskich akcjach? Próbę odpowiedzi na to pytanie poznamy w poniedziałek od uczestników rynku, którzy będą mieli wynik greckiego referendum jako dany.  

 

Autor:

Paweł Ropiak

X-Trade Brokers S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych