Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Grecja i Chiny straszą, złoty może jeszcze tracić

2015-07-08

Nastroje na krajowym rynku walutowym kształtowane są przez doniesienia ze świata. Sygnały płynące z polskiej gospodarki są ignorowane. Dlatego też w środę inwestorzy będą większą wagę przykładać do Grecji i Chin, niż do kończącego się dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). 


Środowy poranek upływa pod znakiem osłabienia złotego do głównych walut. O godzinie 09:31 za szwajcarskiego franka trzeba było zapłacić 4,06 zł, czyli 1,5 grosza więcej niż wczoraj na koniec aktywnego handlu. Kurs euro wzrosły do 4,2223 zł i znalazły się najwyżej od pierwszej połowy lutego br. Kurs dolara natomiast podskoczył do 3,8340 zł z 3,8198 zł. Cieniem na notowaniach polskiej waluty kładą się obawy związane z Grecją oraz pogorszenie nastrojów importowane z Chin.

Sytuacja wokół Grecji powoli wydaje się klarować. Wczoraj przywódcy strefy euro na nadzwyczajnym szczycie podjęli decyzję, że Grecja jeszcze w tym tygodniu ma przedstawić propozycje będące podstawą do negocjacji kolejnego programu pomocowego. Dziś rząd w Atenach ma złożyć wniosek o nowy program pomocowy, a w czwartek propozycję reform. To wszystko ma składać się na wieloletni program wyjścia Grecji z kryzysu.

Program ten najpierw mają ocenić ministrowie finansów strefy euro (prawdopodobnie w piątek lub sobotę), a następnie przywódcy całej Unii Europejskiej (UE) na zwołanym na niedzielę 12 lipca szczycie UE. Jak podkreślili wczoraj europejscy politycy, w niedzielę ostatecznie rozstrzygnie się, czy Grecja otrzyma trzeci program pomocowy, czy też opuści strefę euro. Zaznaczono też, że Komisja Europejska jest przygotowana na ewentualny GREXIT.

Ostateczne wyjaśnienie sytuacji wokół Grecji ma dla złotego fundamentalne znaczenie. Obawy z tym związane bowiem od dłuższego czasu już mu ciążą, wywołując jego osłabienie. Dlatego definitywne zamknięcie tego tematu, nawet jeżeli skończy się to opracowaniem klarownej ścieżki wyjścia Grecji ze strefy euro, pozbawi złotego tej presji podażowej i pozwoli odrobić straty z ostatnich dwóch miesięcy. Szczególnie, że po chwilowej zadyszce, jakiej doświadczyła polska gospodarka wiosną, teraz sytuacja już zaczęła się poprawiać. Kolejne dane makroekonomiczne powinny ten stan rzeczy potwierdzać.


 

Złoty pozostanie pod wpływem Grecji

Tym samym dając pretekst do wzmocnienia złotego. Dziś złoty wciąż pozostanie pod wpływem informacji napływających z Grecji. Rano ciążą mu jednak jeszcze obawy związane z Chinami. Przez tamtejszy rynek akcji przelewa się obecnie fala panicznej wyprzedaży. Od połowy czerwca tamtejsze indeksy spadły o około 30% i trudno wskazać gdzie będzie kres tej przeceny.

W środę na drugim planie znajdzie się natomiast kończące się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. To akurat nie jest żadnym zaskoczeniem. Po RPP nie należy nie tylko oczekiwać braku zmiany stóp procentowych w Polsce, ale nawet istotnej korekty komunikatu towarzyszącej tej decyzji. Jedyne co mogłoby wywołać jakieś emocje na rynku walutowym to nowe prognozy inflacji i PKB, jakie znajdą się w tymże komunikacie Rady. Jednak i tu nie oczekujemy większych zmian w stosunku do prognoz z poprzedniej projekcji inflacji.

Sygnały płynące z krajowej gospodarki, które teraz powinny pokazywać przyspieszenie jej wzrostu, ponownie zaczną się liczyć dopiero gdy zniknie sprawa Grecji. A więc najwcześniej w przyszłym tygodniu. Sytuacja na wykresach polskich par nie napawa optymizmem. Złoty może jeszcze tracić na wartości. Kurs euro może przetestować okolice 4,26 zł, zanim pojawi się większa podaż. Kurs franka jest o krok od wykonania skoku do 4,10 zł. Amerykański dolar natomiast wciąż walczy ze strefą podażową położoną powyżej 3,80 zł. Jej definitywne pokonanie, a stanie się tak z chwilą zamknięcia dnia powyżej 3,8403,85 zł, będzie oznaczało otwartą drogę do marcowego maksimum na 3,9659 zł.  

 

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc