Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Głosy z Fed i wątki brexitowe

2019-05-22

Eurodolar wahał się dziś w zakresie 1,1142 - 1,1187 (w przybliżeniu). Obecnie mamy 1,1160, tak więc jesteśmy pomiędzy skrajnościami. W ogólności można powiedzieć, że dolar pozostaje dość silny, aczkolwiek dopiero przebicie od góry linii 1,11 byłoby prawdziwym znakiem aprecjacji.

 

 

Pan Evans z Fed stwierdził, że zmniejszone tempo wzrostu gospodarczego powoduje, iż znów staje się prawdopodobna operacja QE. Ciekawie mówił Rosengren - o tym, że polityka monetarna generuje obecnie dwa sprzeczne sygnały, albo też, że gospodarka generuje dwa takie sygnały dla polityki: niska inflacja sugeruje, by stosować podejście luźne i gołębie, a niskie bezrobocie skłania do podwyższania stóp. Ogólnie jednak p. Rosengren sądzi, że na razie polityka nie powinna być zmieniana.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii pani premier May dopuściła możliwość drugiego referendum brexitowego, ale po ewentualnym przyjęciu jej nowego planu wyjścia, który przedstawiła parlamentarzystom. Jeremy Corbyn z Partii Pracy twierdzi jednak, że jego partia nie poprze tego planu.

Para GBP/EUR poszła dziś w dół, z 1,1460 do 1,1375. To znaczy, że euro wzmocniło się kosztem funta - mimo że zapowiedź drugiego referendum powinna budzić niejaki entuzjazm na rynkach.


Temat PLN

Średnie zatrudnienie w Polsce wzrosło w kwietniu o 2,9 proc. r/r, wynagrodzenia o 7,1 proc. - oczekiwano natomiast +3,0 proc. i +6,6 proc. Zatem zatrudnienie nieznacznie zawiodło, a z wynagrodzeniem było dobrze.

GBP/PLN przesunął się z 4,9340 do 4,90. Na USD/PLN mamy teraz 3,8580, ale kreślono już 3,8670. W ten sposób przebito czy też mocno naruszono znamienny opór, co pokazuje, że jest szansa na obniżkę wartości PLN. EUR/PLN klaruje się na 4,3050. Tu trudno mówić o przełomie, zakres wahań nadal jest wąski.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc