src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Główna para – okolice trzynastki

2016-08-24

Eurodolar, gdy piszemy te słowa, a więc przed 6:30, pozycjonuje się w pobliżu 1,13 – i zmienność na tej parze jest obecnie jeszcze skromna. Nic dziwnego, nie zaczęła się ani sesja europejska, ani amerykańska.

 

 

Poza tym dopiero w piątek mamy wydarzenie, w którym wielu upatruje powodu do zwiększenia zmienności. Chodzi oczywiście o konferencję w Jackson Hole i wystąpienie Janet Yellen. Ona sama uchodzi za dość gołębią – ale ostatnio mieliśmy w FOMC przynajmniej kilka głosów sugerujących zaskakująco mocno (jak na Fed) potrzebę czy przynajmniej możliwość podwyższenia stóp. Fischer, Dudley, Williams, Lockhart – oto nazwiska, które przyniosły dolarowi trochę nadziei.

 

Wykres był 18 sierpnia przy 1,1365 (w szczytach), ale tych maksimów jak dotąd nie przebito. Nie znaczy to jednak, by już zdezaktualizował się wzrostowy obraz, trwający od 27 lipca czy tym bardziej od 5 sierpnia. Ten kierunek to już coś znacznie więcej niż tylko korekta w obrębie wcześniejszych spadków, ciągnących się od 3 maja. Ów 'trend trzeciomajowy' został już bowiem pokonany (najpóźniej w połowie sierpnia).

 

Dziś o 8:00 poznamy PKB Niemiec za II kwartał – tzn. będzie to finalny odczyt, być może rewidujący wcześniejsze szacunki. O 15:00 mamy odczyt z USA – czerwcowy indeks cen domów FHFA. Następnie o 16:00 poznamy dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA za lipiec. FHFA mierzy średnią dynamikę cen, a ten drugi odczyt podaje po prostu liczbę transakcji.

 

 

Polski złoty – w rozterce

Nie można rzec, by PLN tracił w jakiś dynamiczny, drastyczny sposób – ale też nie wraca do poziomów sprzed kilku dni. Innymi słowy, jeśli na EUR/PLN wsparcie to ok. 4,2560, na USD/PLN 3,7680, zaś na GBP/PLN 4,90, to obecnie na każdej z par jesteśmy wyżej i rynek raczej nie kwapi się do ponownego testowania minimów.

 

Kurs EUR/PLN to 4,3060, lokalny opór można rozpoznać przy 4,3140-45 – i był on w ostatnich dniach badany, na razie się broni. Na USD/PLN mamy 3,81, wstępna zapora jest właściwie gdzieś tu, ale może ważniejsze są szczyty z 22 sierpnia, ok. 3,8255. Na GBP/PLN jest obecnie nieco mniej niż 5,02.

 

W programie mamy dziś jeden krajowy odczyt – mianowicie stopę bezrobocia za lipiec. Powinna spaść z 8,8 proc. do 8,6 proc. Nie jest to najistotniejsza publikacja, w kontekście czekania na Janet Yellen, ale zawsze warto mieć na uwadze. Odczyt poznamy o 10:00. Przypomnijmy przy tym, że jeśli chodzi o najnowsze dane makro z Polski, to niedawno rozczarowały PKB, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych