Historyczne głosowanie nie pomaga funtowi

2017-03-08

W Wielkiej Brytanii historyczne głosowanie, tymczasem kurs funta utrzymuje się poniżej 5 PLN. W ujęciu tygodniowym, a także długookresowym trend spadkowy. Izba Lordów podjęła ważne decyzje, które regulować mają kilka istotnych aspektów życia po Brexicie, a niektórzy oceniają je nawet jako próbę powstrzymania wyjścia Brytyjczyków z UE.

 

Warunki Brexitu

Izba Lordów decydowała o prawie veta co do warunków na jakich przeprowadzony ma zostać Brexit. Minister do spraw wyjścia z UE stwierdził, że to 'próba powstrzymania Brexitu'. W skrócie: Sąd Najwyższy zadecydował, że wypowiedzieć się muszą obie izby parlamentu, czyli Izba Gmin i Izba Lordów. Lordowie zagłosowali za zagwarantowaniem praw obywatelom unii, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, a najnowsza odsłona dramatu pt. Brexit polega na kolejnej poprawce, w myśl której ostateczne warunki opuszczenia Unii również muszą być zaaprobowane przez obie izby, przy czym będzie działało prawo veta. W teorii kurs funta powinien się nieco uspokoić, tymczasem utrzymuje się nisko, poniżej 5 PLN.

 

Czy zmiany przejdą

Burza wokół decyzji Izby Lordów trwa, minister do spraw wyjścia z Unii zapowiada, że w Izbie Gmin będzie trwała walka o ich odrzucenia, bo tak naprawdę są próbą powstrzymania procesu Brexitu. Przerzucanie się argumentami i walka na poziomie organów decyzyjnych w istocie cały proces może opóźnić, ale wszelka niepewność nie jest teraz dla funta dobra. Brytyjska waluta znajduje się w trendzie spadkowym. Dzisiejszy kurs to 4,99 zł. Proces Brexitu, zgodnie z intencjami rządu, ma rozpocząć się jeszcze w marcu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych