Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

GBP w cieniu FED

2015-12-15

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni jest posiedzenie FED.  Jutro poznamy decyzję w sprawie stóp w USA, dziś zaczęło się posiedzenie, tymczasem warto było zwrócić uwagę także na to co dzieje się w Europie. W Wielkiej Brytanii odczyt dotyczący inflacji, a jutro także o bezrobociu.

 

Rynki skupione na FED

Jak szacuje większość analityków, idą wielkie zmiany, czas na normalizację polityki w USA. Jutro poznamy decyzję FED. Brak podwyżek z pewnością byłby dużym zaskoczeniem dla inwestorów i analityków. Uczestnicy rynku tak są skupieni pozycjonowaniem pod przyszłe zmiany, że zdają się nie zauważać kilku istotnych czynników europejskich. Po pierwsze inflacja w Wielkiej Brytanii, po drugie niemiecki indeks ZEW, jutro dodatkowo dane o bezrobociu. Skupmy się jednak na funcie.

 

Dzisiejsze dane nie wsparły funta     

Inflacja CPI zgodna z oczekiwaniami. Miesiąc do miesiąca bez zmian a w ujęciu rocznym wzrost o 0,1 proc, co zgodne jest z wcześniejszymi przewidywaniami. Przypomnijmy, że prognozy mówiły o relacji r/r na poziomie 1,2 proc., co też się spełniło. Rynek nie był zatem zaskoczony. Funt zaczął tydzień słabo i dziś zaliczył kolejne spadki, tymczasem przedstawiciele Banku Anglii twierdzą, że nie trzeba spieszyć się z podnoszeniem stóp.

 

Podsumowanie dnia

Gdyby dane o inflacji były zaskakująco dobre, można byłoby liczyć, że będzie to wsparcie dla funta. Spełnienie prognoz nim najwyraźniej nie jest – co wywnioskować można obserwując dzisiejszą wędrówkę na południe. Kurs funta u schyłku dnia wynosi w sprzedaży 5,9520 zł, gdy rano było to jeszcze powyżej 6 PLN. Dzisiejszy najwyższy kurs sprzedaży to 6,0017 zł. Warto obserwować nie tylko rynek amerykański ale śledzić też dane z Wielkiej Brytanii, jutro między innymi dane o rynku pracy.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc