Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt zmierza ku 5 PLN?

2016-08-04

Dziś kurs sprzedaży funta szterlinga wynosił zaledwie 5,08 zł. Spadły też kursy pozostałych walut. Dolar jest słabszy na szerokim rynku po rozczarowujących danych makro. Euro i frank potaniały w ciągu 48 h o 8-9 groszy. Wszystko to wynik publikacji ustawy frankowej i konferencji z udziałem prezesa NBP, który stwierdził, że nasza waluta jest niedowartościowana.

 

Dolar wraca do gry?

Dolar próbuje odrabiać straty po wcześniejszych słabych danych makro, ale na nieco lepsze publikacje reaguje z opóźnieniem i na parze ze złotym sytuacja jest jeszcze korzystna dla naszej waluty, która wykorzystuje silny impuls ze strony Kancelarii Prezydenta i NBP. Chodzi oczywiście o publikację projektu ustawy frankowej i konferencję z udziałem prezesa NBP. Kurs dolara to 3,86 zł. Wydaje się jednak, że potencjał tych wydarzeń powinien się pomału wyczerpywać i inwestorzy ponownie zwrócą się w stronę szerokiego rynku, by obserwować sytuację.

 

Oczekiwanie na BoE

Wydarzeniem dnia jest jednak decyzja BoE odnośnie kształtu polityki monetarnej w obliczu Brexitu. Analitycy tworzą różne scenariusze, ale ogólnie spodziewane są dalsze spadki na funcie. Kurs funta obecnie porusza się w granicach 5,08-10.  Jeśli dojdzie do zwiększenia programu skupu aktywów, a dodatkowo stopy procentowe zostaną obniżone, można będzie spodziewać się dalszych spadków na funcie. Wszystko zależy od sytuacji gospodarczej na Wyspach. Spowolnienie gospodarcze w wyniku Brexitu jest głównym argumentem rozważanym przez BoE.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc