Funt -zakończenie ważnego tygodnia

2015-12-11

Ten tydzień był dla funta ważny, ponieważ Bank Anglii miał podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Jeszcze miesiąc, półtorej miesiąca temu podwyżki uważano za prawdopodobne, ale obecnie rynek był przygotowany na zgoła inny scenariusz. Tak też się stało, stopy pozostały bez zmian.

 

Bez niespodzianki

Bank Anglii pozostawił stopy na dotychczasowym poziomie. Rynek był przygotowany na taki scenariusz posiedzenia. Sytuacja gospodarcza, jak wynika z poprzedniego raportu z posiedzenia jest co prawda dobra, ale zagrożenia zewnętrzne są zbyt duże. W przypadku spadków cen surowców jest to szczególnie widoczne, ropa bije kolejne rekordy. Waluty rynków wschodzących są słabe, popyt mały.

 

Ruch na funcie bez zmian

Nie było postanowienia o podwyżce stóp, zatem zabrakło  impulsu do wzmożonego handlu. Ruch na funcie bez większych zmian. W tym tygodniu złoty zdołał chwilo umocnić się do funta, kurs funta zszedł poniżej 6 PLN, ale jesteśmy już po korekcie.

 

Po niedzieli kolejne dane

W tym tygodniu dla funta najważniejsze było posiedzenie Banku Anglii, a po niedzieli istotne będą odczyty makro. Poznamy dane o inflacji CPI za poprzedni miesiąc. Czynniki polityczne również mogą przyciągać uwagę inwestorów, o ile ponownie poruszane będą kwestie ewentualnego referendum. Wielka Brytania chce renegocjacji warunków członkostwa w UE.

 

W przyszłym tygodniu szczyt UE

Warto zwrócić uwagę na unijny szczyt, który odbędzie się w dniach 17-18 grudnia, ale prawdopodobieństwo wyznaczenia terminu referendum jest niewielkie. Jeśli jednak termin będzie bardzo odległy, nie wpłynie to istotnie na politykę Banku Anglii i nie osłabi funta. Termin w 2016 roku będzie prawdopodobnie oznaczał osłabienie funta, gdyż Bank zaczeka z podwyżkami.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych