Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt wzmocniony przez przemysł

2015-10-07

Złoty z kolei nie zmienia dziś wartości względem amerykańskiego dolara 3,76. Natomiast traci wobec funta (którego wspierają świetne dane o produkcji przemysłowej) -0,51% (5,76). Para EURPLN dociera dziś do poziomu 4,23, a CHFPLN do 3,88.

 

Środa to kolejny dzień spadku zmienności na parze EURUSD, co wciąż zachęca inwestorów do korzystania ze strategii carry trade, które są bardziej opłacalne właśnie w momentach wspomnianej spadającej zmienności.3-miesięczna implikowana zmienność na podstawie opcji na EURUSD spada dziś do najniższego poziomu od początku marca (9,49%). Z kolei indeks zmienności CVIX notowany przez Deutsche Bank jest na poziomach najniższych od wakacji 9,18%.  M.in. dzięki temu obserwujemy dziś kolejny silny ruch na najwyżej oprocentowanych walutach (NZD czy AUD). Para NZDUSD zwyżkuje o 1,34% do poziomu 0,6629, a AUDUSD o 0,88% do 0,7217. Niemniej jednak cały indeks dolara jest dziś na plusie (0,12%), a to za względu na spadek na parze EURUSD o -0,26%. To właśnie euro ma największą wagę w indeksie i stąd taki wynik.
 

Obecnie inwestorzy rozpoczynają powoli spekulacje przed jutrzejszą publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, po którym to dowiedzieliśmy się, że Rezerwa Federalna ma zamiar podnieść poziom stóp procentowych jeszcze w tym roku. Przynajmniej za taką opcją opowiada się większość członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Z kolei inwestorzy FEDowi nie wierzą i grudniową zmianę poziomu kosztu pieniądza szacują na 39,3%. Z kolei podwyżka w październiku jest możliwa z 8% prawdopodobieństwem – wynika z wyliczeń na podstawie kontraktów terminowych na stopę procentową FEDu.


Na rynku surowców obserwujemy kolejne wzrosty w cenach ropy naftowej. Baryłka Brent pnie się w górę o 2%, a WTI o 1,8%. To z kolei wspiera notowania dolara kanadyjskiego, który umacnia się względem USD o +0,34%.


Tymczasem na giełdy ostatnio zawitała wiosna i większość indeksów świeci na zielono. Niemiecki DAX rośnie o +1,78%, zbliżając się do poziomu 10100 pkt. Amerykański S&P500 rośnie o +0,84% i jest w pobliżu 2000 pkt.

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc