Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Trudniej przeprowadzić Brexit, funt wysoko, złoty korzysta

2016-11-03

Komplikuje się sprawa Brexitu. Być może jego przeprowadzenie będzie dla Brytyjczyków trudniejsze niż początkowo sądzili. Paradoksalnie kłopoty brytyjskiego rządu przekładają się na stabilizację na funcie. Korzysta także polski złoty, który na Brexicie ma stracić najbardziej spośród wszystkich walut CEE.

 

Wyrok oddali w czasie Brexit?

Wyrok brytyjskiego Wysokiego Trybunału komplikuje sprawę Brexitu i być może przyczyni się do jego przesunięcia w czasie. Paradoksalnie kłopoty w obozie rządowym stanowią wsparcie dla funta, który na parze ze złotym wyceniany jest dosyć wysoko. Dzisiejszy kurs funta wynosi 4,88 zł. Okazuje się, że zgodnie z wyrokiem, by rozpocząć procedurę Brexitu, rząd zobowiązany jest do uzyskania zgody obu izb parlamentu. Jednakże Trybunał nie zamknął tematu ostatecznie, bo rząd ma jeszcze możliwość apelacji, a prawnicy z pewnością z niej skorzystają, co już zapowiada premier Theresa May. Prawdopodobny termin, w którym sprawę rozpatrzy Sąd Najwyższy to okres pomiędzy 5 a 8 grudnia.

 

Korzyści dla złotego

Wyrok Wysokiego Trybunału przyniósł korzyści także dla złotego, ponieważ nasza waluta postrzegana jest jako ta spośród koszyka CEE, w którą Brexit uderzy najmocniej. Jeśli chodzi o złotego, to obecne wydarzenia z Wielkiej Brytanii stanowią impuls pozytywny. Rząd prezentuje nieprzejednane stanowisko i będzie dążył do rozpoczęcia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej już na wiosnę, jednak zwolennicy pozostania w Unii w obu izbach mają większość. Czy zatem premier będzie musiała dążyć do przedterminowych wyborów, by przeprowadzić Brexit? Okaże się już niebawem.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc