Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt w centrum uwagi

2016-02-18

Rozpoczął się unijny szczyt. Trwają negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Funt jest dziś jedną z najsilniejszych walut, zdominował nawet dolara. Wynik negocjacji będzie istotny dla dalszej kondycji brytyjskiej waluty. W tle znajduje się  ewentualny Brexit, a sondaże wskazują na równowagę przeciwników i zwolenników tego posunięcia.

 

Ważny szczyt

Trwają negocjacje warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Powtórzy się zapewne scenariusz dobrze znany z niedawnych negocjacji w sprawie Grecji, tzn. Europa nie będzie sobie mogła pozwolić na utratę Wielkiej Brytanii. Raz, że osłabiłoby to znacznie wspólną walutę, a dwa - de facto oznaczało początek końca wizji współczesnej Europy, jaką jest UE. Podczas szczytu okaże się jak twarde stanowisko reprezentuje D. Cameron i na ile oficjele unijni gotowi są na ustępstwa. Funt wrażliwy jest na bodźce związane z ryzykiem politycznym, a w tle wciąż żywe jest zagrożenie Brexitem. Sondaże opinii publicznej nie są obecnie w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która strona ma przewagę, głosy rozkładają się równomiernie. Nadchodzące dni będą istotne dla brytyjskiej waluty, kurs funta warto bacznie obserwować.

 

Funt umocnił się

Dziś funt sporo zyskał, na szerokim rynku był jedną z najsilniejszych walut, na parze z dolarem to brytyjska waluta okazała się mocniejsza. Na parze ze złotym wyraźny wzrost kursu funta popołudniu. Wieczorem kurs wynosił 5,69 zł, podczas gdy rano było to 5,63 zł. Jutro około 10.30 poznamy dane makro z Wielkiej Brytanii, będą to wyniki sprzedaży detalicznej za styczeń w i ujęciu m/m i r/r. Dobre odczyty mogą umocnić funta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc