Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt nadal tanieje

2015-12-22

Święta i koniec roku zazwyczaj oznaczają płytki rynek. Tak też jest i w tym roku, inwestorzy wycofują się na czas świąt, a złoty niespodziewanie zyskuje. Nasza waluta umacnia się do głównych walut. Na parach z frankiem i funtem, są to wielkości rzędu nawet kilku groszy w ciągu jednego dnia.

 

Złoty umacnia się

Nasza waluta wyraźnie zyskuje. Złoty zakończył ubiegły tydzień na mocniejszej pozycji, a od poniedziałku zaczął kontynuację tego ruchu. Trwa dobry sentyment wokół walut EM, który kurs funtaobecnie popsuć może chyba tylko niepewna sytuacja na wschodzie, gdzie Putin przypomina, że jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w sprawie Ukrainy. Jeśli dojdzie ponownie do starać, waluty naszego regionu stracą. Warto więc teraz rozważyć większe zakupy walut, np. w kantorze internetowym kantor.pl. Korzystne ceny widoczne są zwłaszcza w przypadku funta szterlinga i franka szwajcarskiego. Stosunkowo niski kurs tej ostatniej waluty z pewnością cieszy zwłaszcza frankowiczów, dla których oznacza to znacznie niższą ratę kredytów walutowych zaciągniętych w CHF. Dziś franka kupić można za 3,94 zł.

 

Funt stracił

W ciągu doby brytyjski funt stracił blisko 6 groszy, potaniały też pozostałe waluty, z którymi złoty powiązany jest na parach. Skupmy się jednak na  funcie szterlingu. Złotemu sprzyjała na zestawieniu z funtem seria odczytów makro z Wielkiej Brytanii. Konfederacja Brytyjskiego Handlu podała dane, z których wnika, że sprzedaż detaliczna wypadła słabiej niż się spodziewano. Bazując na danych o średnim kursie za okres od 22 września, do 22 grudnia można stwierdzić, że kurs mniej więcej od połowy października porusza się w trendzie wzrostowym. Ostatnie spadku na funcie pozwoliły na wykreślenie linii spadkowej w okolicy 5,9000 i wyznaczenie punktu oporu w tej właśnie okolicy. Jeśli spadki nadal będą się utrzymywać, a dzisiejszy kurs sprzedaży to już 5,76 zł, punktem wsparcia będzie 5,6600.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc