Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt szterling wysoko

2015-11-24

Ostatnie tygodnie przyniosły podbicie kwotowań funta powyżej 6 PLN i stan ten wydaje się niezagrożony. Funt jest najdroższy od 11 lat, a na złotym wciąż trwa trend spadkowy. Analiza techniczna pokazuje, że nasza waluta traci na wartości już od kilku lat. Ostatnie wydarzenia na naszej scenie politycznej przyspieszyły tylko nieuniknione spadki na złotym.

 

Złoty traci na wartości

Długookresowe analizy pokazują, że na złotym trendy spadkowe trwają już od 2008 roku, a obecnie mamy "kumulację" negatywnych czynników. Po pierwsze ryzyko polityczne - pomysły nowej ekipy rządzącej co do przyszłego kształtu polityki monetarnej i fiskalnej budzą niepokój; po drugie sytuacja na szerokim rynku jest dla złotego wyzwaniem.

 

Waluty EM pod presją

Waluty EM znajdują się pod presją. Jest to wyraźnie odczuwalne. Inwestorzy szukają pewnych aktywów, na których zarówno na pozycjach krótkich, jak i w dłuższym okresie można bez problemu realizować zyski. Jednym słowem unikają ryzyka. Tu pojawia się funt, oraz oczywiście dolar, ten ostatni zwłaszcza w kontekście decyzji FED.

 

Co planuje BoE

Jeszcze do niedawna podstawowym oczekiwaniem wobec BoE (bank centralny) był ruch analogiczny do oczekiwanego posunięcia FED, czyli podwyżka stóp procentowych. Zainteresowanie funtem szterlingiem rosło, a kurs funta bił kolejne rekordy. Jednakże w miniony czwartek pojawiła się pewna wątpliwość.

 

Czwartkowe dane

W czwartek poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii i okazało się, że nie spełniają one oczekiwań. Odczyty był słabsze niż za poprzedni okres. Kurs funta spadł, ale zniżka była tylko chwilowa. Mimo gorszych prognoz dotyczących inflacji  i dynamiki rozwoju gospodarczego funt ma się dobrze. Chwilowe zachwianie kursu odczuwalne było na parze z dolarem, na parze ze złotym funt szybko powrócił powyżej poziomu 6 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc