Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt lekko powyżej 5 PLN

2016-08-23

Gospodarka wyraźnie zwalnia. Być może już niedługo będziemy mieli do czynienia z korektą prognoz na 2017 rok. Niepokoi budżet. Trudno się zatem dziwić, że złoty słabnie, nawet na parze z brytyjskim funtem, który z kolei wciąż boryka się ze skutkami referendum w sprawie Brexitu. Dziś kurs funta wynosi 5,02 zł.

 

Rynek czeka na decyzję RPP

W kontekście ostatnich słabych danych makro, dotyczących PKB, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, a także wysokiego deficytu budżetowego, część uczestników rynku obawia się cięcia stóp procentowych. Następne posiedzenie RPP z pewnością będzie oczekiwane z dużą uwagą. Mówi się także, że luzowanie polityki monetarnej będzie odpowiedzią na skutki Brexitu. Tymczasem dziś kurs funta poszedł nieco w górę i wynosi już 5,02 zł w sprzedaży. Złoty ma słabszy okres, choć zmiany na parach nie są na razie duże. Jedyne poważne odbicie zaobserwować można na parze z euro, gdzie kurs podskoczył z 4,25 w okolice 4,30 zł.

 

Funt korzysta z lepszych odczytów

Funt z kolei, w przeciwieństwie do złotego, na rodzimych danych makro skorzystał. Odczyty z Wielkiej Brytanii były dla niego sporym wsparciem i dzięki temu impulsowi miało miejsce odbicie nie tylko na parze ze złotym, ale też na szerokim rynku, szczególnie na zestawieniu z amerykańskim dolarem. Sytuacja ta potrwa zapewne do środy, ponieważ na szerokim rynku w kalendarium brak jest do tego czasu istotnych wydarzeń. W środę sympozjum w Jackson Hole – dolar być może zyska wtedy szansę na odbicie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc