Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Funt ponownie słabnie

2016-03-31

Ponowne spadki na funcie. Brytyjska waluta jest obecnie w odwrocie, dominuje strona podażowa. Na parze ze złotym funt sporo stracił i dziś funt w sprzedaży kosztuje już znacznie poniżej 5,40 zł. Największe spadki zanotowano około południa. Obawy przed Brexitem na razie nic nie jest w stanie uciszyć.

 

Tani funt, drożejące euro

Widoczne jest znaczne pogłębienie przeceny funta szterlinga. Brytyjska waluta sporo dziś straciła na parze ze złotym. Z kolei na parze EUR/PLN złoty jest w gorszej kondycji. Wczoraj obserwowaliśmy test okolic 4,24, ale dziś dzień upłynął bliżej 4,27-8. Analitycy ostrzegają, by na tę parę zwrócić baczniejszą uwagę ponieważ tak duży ruch w ciągu kilkunastu godzin może mieć dwojakie znaczenie, albo mamy do czynienia z testem linii trendu spadkowego, albo należy przygotować się na poważne spadki wartości złotego.

 

Dane makro nie pomogły

Dziś poznaliśmy dane makro, m.in. z Polski, ale też z USA i Wielkiej Brytanii. W przypadku indeksu PMI ze Stanów odczyty wypadły bardzo dobrze, nawet sporo powyżej oczekiwań, ale mimo to dolar zanotował spadki. W przypadku Wielkiej Brytanii dane były mniej jednoznaczne. Saldo rachunku bieżącego wynosi -32,66 mld, podczas gdy prognozowano -21 mld. Liczba zaakceptowanych wniosków o kredyt jest minimalnie niższa niż poprzednio, ale już produkt krajowy brutto w ujęciu kwartalnym i rocznym wypadły znacznie lepiej od prognoz. Funtowi zaszkodziło prawdopodobnie dzisiejsze wystąpienie szefa BoE, który nie przedstawił oficjalnego stanowiska tej instytucji wobec ewentualnego Brexitu, jednocześnie zalecając bankom wprowadzenie buforu antycyklicznego w wysokości 5ld funtów. Wieczorem kurs funta wynosił już tylko 5,38 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc