Funt - podsumowanie tygodnia

Rynek bez wątpienia był skupiony na decyzji EBC i zareagował na ustalenia rozczarowaniem, co widać obserwując kurs eurodolara. Nieco w tle znajdowały się inne pary walutowe. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się kursowi funta z kilku ostatnich dni. Funt szterling tydzień kończy na niewielkich spadkach.

 

Średni kurs funta NBP w ostatnim tygodniu

funt w centrum uwagi rynku walutowegoMiniony tydzień minął dla funta z przewagą spadków, a rozpoczął się od niewielkich wahań. 27 listopada średni kurs NBP wynosił 6,0646, by dzień później spaść o 0,24 proc. Grudzień rozpoczął się dla funta mocno, od średniego  kursu na poziomie 6.0709, ale przez trzy kolejne dni brytyjska waluta notowała spadki, by dziś zejść poniżej 6 PLN, a dokładnie osiągnąć poziom 5,9918 zł.

 

Dominowały dane z USA i Strefy Euro

Największym zainteresowaniem cieszyły się doniesienia z USA, m.in. z tamtejszego rynku pracy. Są one interpretowane pod kątem decyzji FED. W Europie seria danych gospodarczych, chociażby o inflacji, a prawdziwym gwoździem programu było posiedzenie EBC.

 

Tymczasem w Wielkiej Brytanii...

Zastanawiające jest jak niewiele opinii słychać na temat brytyjskiej polityki monetarnej, tymczasem Bank Anglii w przyszłym tygodniu podejmie decyzję. Być może dzieje się tak dlatego, że ruch banku został już przewidziany i zdyskontowany, na niespodziankę się nie zanosi. Dane makro nie przemawiają za zmianą wcześniejszych postanowień.

 

Seria danych makro

Oprócz posiedzenia Banku Anglii czeka nas sera danych makro, które być może wpłyną na spadający kurs funta. Dziś kurs sprzedaży wynosił około 5,9999 zł, a na początku tygodnia, jak już wspominaliśmy utrzymywał się jeszcze znacznie powyżej 6 PLN. Po niedzieli odczyt o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym.


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych