Komentarze walutowe Kantor.pl

Funt pod presją

2016-02-18

Wydarzeniem dnia na szerokim rynku była wczoraj publikacja zapisków ze styczniowego posiedzenia FOMC. Nie zapominajmy jednak o funcie. W wyniku podania we wtorek do publicznej wiadomości danych makro z Wielkiej Brytanii została utrzymana presja na funta. Funt nadal traci na wartości, ale na parze ze złotym zmiana jest niewielka.

 

Na szerokim rynku funt pod presją

We wtorek i środę opublikowano szereg danych z brytyjskiej gospodarki. Przedwczoraj poznaliśmy dane o inflacji. Okazało się, że inflacja bazowa rok do roku wyhamowała do poziomu 1,2 proc. z wcześniejszego 1,4 proc., a prognozy mówiły o 1,3 proc., co spowodowało, że funt znalazł się pod presją. Inwestorzy prognozują, że w związku z utrzymywaniem się niskiego poziomu wskaźnika cen Bank Anglii nie zdecyduje się na przyspieszenie podwyżek stóp procentowych. Wczorajszy wieczorny kurs funta oscylował wokół 5,66 zł.

 

Na parze ze złotym stabilnie

Wczoraj poznaliśmy natomiast kolejne odczyty makro, tym razem dotyczące rynku pracy w Wielkiej  Brytanii. Po publikacjach ze środy nie miały one co prawda większego znaczenia, ale warto o nich wspomnieć, bo niejako przypieczętowały trudną sytuację funta. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wynosi 5,1 proc., a oczekiwano spadku do poziomu 5 proc. Podstawowe zarobki wzrosły o 2 proc., podczas gdy prognozy mówiły o 1,8 proc., a wraz z dodatkowymi benefitami o 1,9 proc. Złoty niestety jak większość walut naszego regionu nie cieszył się dużym zainteresowaniem, stąd nie wykorzystał w pełni szansy na umocnienie się do funta. Został jednak utrzymany stabilny poziom notowań. Poranny kurs funta wynosi dziś 5,6612 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych