Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt - niespełnione nadzieje

2015-11-30

Zawiedzione nadzieje – tak można podsumować nastroje wokół funta. Co prawda brytyjska waluta pozostaje mocna, choć na parze z dolarem spadki w okolice granicy 1,50, ale jeszcze nie tak dawno temu rynek oczekiwał zmiany stóp procentowych, a tymczasem podwyżek nie było.

 

Mniejsze zainteresowanie funtem

funt brytyjskiNa szerokim rynku zainteresowanie funtem szterlingiem jest mniejsze. Inwestorów rozczarowała decyzja o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie, ponieważ oczekiwania odnośnie podwyżek były duże. Bank Anglii nie pozostawił złudzeń, szybko do zmian nie dojdzie, zagrożenia zewnętrzne są zbyt poważne.

 

 

Sytuacja globalna nie pozwala na podwyżkę

Proces normalizacji polityki został odsunięty w bliżej nieokreśloną przyszłość. Gospodarka jest silna, ale czynniki globalne przemawiają na pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Prezes Banku Anglii Mark Carney podkreślił zewnętrzne pochodzenie czynników zagrażających brytyjskiej gospodarce.

 

Na podwyżki trzeba poczekać

BoE czeka na większą dynamikę płac, unormowanie sytuacji zewnętrznej, czyli zażegnanie kryzysu w Azji, wzrost popytu, poprawę sytuacji na rynku surowców. Dziś spadł kurs funta w stosunku do dolara. Blisko jest już psychologiczna bariera 1,50, ale funt na szerokim rynku wciąż pozostaje mocną walutą, po prostu rynek skupia się teraz na decyzji FED.

 

Funt nadal silny

Na parze ze złotym oczywiście spadek notowań naszej waluty. Wzrost wartości funta na parze ze złotym w przeciągu trzech ostatnich miesięcy wynosi już ponad 4 proc. Dzisiejszy kurs sprzedaży to 6,0919 zł, a kurs kupna 6,0519 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc