Funt najtańszy od wiosny

2016-02-22

Funt dawno nie był już tak tani. Za funta płacono dziś 5,57 zł. Od jesieni spadek kursu wyniósł ponad 8 proc. Z pewnością sytuacja trudna jest dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i przesyłających walutę do kraju. Tracą również firmy zajmujące się eksportem. Dziś funt ponownie zmierzył  się z tematem Brexitu, a to za sprawą wypowiedzi mera Londynu.

 

Brexit na horyzoncie

Dziś funt nie miał dobrego dnia, kurs sprzedaży wynosi wieczorem 5,61 zł. Pojawił się ponownie temat Brexitu, nie ma co ukrywać, im bliżej referendum, tym napięcie będzie coraz większe, a wahania kursu funta wyższe. Referendum zostanie przeprowadzone 23 czerwca, na razie sondaże nie dają jednoznacznych wyników. Boris Jonson, mer Londynu i zarazem kolega partyjny premiera Camerona otwarcie nawołuje do głosowania za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że premie tuż po szczycie unijnym podkreślał, że będzie przekonywał swoich rodaków do pozostania w strukturach UE.

 

Wahania kursu aż do referendum

Z punktu widzenia analityków dzisiejsza wypowiedź Johnsona zaszkodziła funtowi, bo zwiększyła prawdopodobieństwo Brexitu, a to z uwagi na popularność jaką cieszy się ten polityk. Inwestorzy uciekają od funta, już teraz przewidując jeszcze większe wahania kursu. Rynek walutowy obawia się Brexitu ale co ciekawe giełda nie reaguje tak nerwowo. Kurs funta wrażliwy jest na bodźce związane z ryzykiem politycznym, stąd w najbliższym czasie istotne będą sondaże mówiące o prawdopodobnym wyniku referendum.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych