Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Funt nadal stabilny, euro traci

2014-12-08

Pierwsza połowa listopada  upłynęła pod znakiem słabszych notowań funta, w drugiej połowie brytyjska waluta zaczęła odrabiać, a początek grudnia przyniósł stabilizację notowań. Tymczasem dla pozostałych europejskich walut nadszedł trudny okres. Pogorszył się klimat inwestycyjny na świecie i notowane są spadki EURO/USD. Czyżby najbardziej mobilna miała okazać się gospodarka brytyjska?

 

Funt wykorzystuje szansę

Pozytywne dane z gospodarki brytyjskiej pozwoliły funtowi odzyskać mocną pozycję i ustabilizować się. Ostatni kwartał to wyraźny wzrost wskaźników makroekonomicznych. Funta umacniają zwłaszcza rosnące wydatki konsumpcyjne, oraz wydatki publiczne, chociaż dane dotyczące eksportu są z kolei niekorzystne. Analitycy twierdzą, że w dłuższej perspektywie funtowi uda się nabrać rozpędu. Zagrożeniem może być trudna sytuacja w strefie euro.

 

Złoty osłabiony

Niestety nowy tydzień dla złotego rozpoczął się od spadków. Nasza waluta straciła w stosunku do euro, dolara, franka i funta. Przed godziną 11. kursy walut kształtowały się następująco – euro testowało poziom 4,1653 zł, funt brytyjski 5,2909 zł, a dolar 3,3974 zł, w przypadku franka szwajcarskiego było to 3,4636 zł. Do zamknięcia sesji sytuacja nie powinna ulec większym zmianom.

 

Inwestorzy są ostrożni

Słabszy zloty i wysoki kurs funta to wynik głównie nastrojów na rynkach światowych. Słabe dane napłynęły z rynków azjatyckich oraz z Europy. Koniunktura gospodarcza nie skłania ku ryzykownym decyzjom i inwestorzy stawiają na stabilne waluty, przede wszystkim na dolara i funta.

 

Wydarzenia dnia

Recesja w Japonii jest głębsza niż zakładano, import Chin spadł, a dynamika eksportu rozminęła się z prognozami, podobnie produkcja przemysłowa Niemiec, także była niższa niż zakładano. Inwestorzy w odpowiedzi na słabe dane zareagowali wyraźną awersją do ryzyka.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc