Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt mierzy się z twardą postawą wobec Brexitu

2016-10-17

Donald Tusk ucina spekulacje na temat "miękkiego Brexitu" i daje do zrozumienia, że jedyną drogą odejścia od "twardego Brexitu" jest całkowita rezygnacja z opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii. Funt musi się zmagać na szerokim rynku z konsekwencjami tej deklaracji ze strony przedstawiciela struktur unijnych. Na parze ze złotym umocnienie funta ze względu na presję na naszą walutę.

 

Nacisk na Wielką Brytanię

Unijni oficjele nadal próbują wywierać nacisk na Wielką Brytanię i do końca walczyć będą o odwiedzenie jej od opuszczenia Unii. Dobrym przykładem jest ostatnia wypowiedź na ten temat przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk w European Policy Centre powiedział: "Nie ma sensu spekulować na temat 'miękkiego Brexitu'. To byłyby czysto teoretyczne spekulacje. Moim zdaniem jedyną realistyczną alternatywą dla ' twardego Brexitu' jest rezygnacja z niego." Brytyjski funt musi się teraz zmierzyć z jednoznacznym stanowiskiem UE. Nie jest to łatwa sytuacja dla brytyjskiej waluty, która ostatnio i tak znajdowała się pod dużą presją.

 

Na parze ze złotym odbicie

Na parze ze złotym funt zyskuje. Nie jest to jednak wyraz siły funta, a raczej wynik słabości złotego. Kurs funta wynosi dzisiaj już 4,81 zł. Podobnie na pozostałych parach złoty traci, na parze z frankiem blisko jest granicy 4 PLN. Frankowicze obserwują sytuację z zaniepokojeniem, zwłaszcza, że prognozy dla złotego nie napawają optymizmem. Wzrostem wyceny funta na parze GBP/PLN cieszą się natomiast polscy pracownicy w Wielkiej Brytanii, którzy wciąż na dużą skalę dokonują transferu części swoich zarobków do Polski. Najkorzystniejszą opcją w tej sytuacji, niezależnie od obowiązującego kursu, nadal jest skorzystanie z serwisu kantor.pl.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc