Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt i pozostałe waluty drożeją

2016-05-25

Końcówka maja nie jest dla złotego zbyt łaskawa. Na parach nasza waluta wyraźnie traci. Znacząco umocnił się ostatnio dolar, ale także i funt szterling, który na przestrzeni kilku miesięcy zyskał najwięcej i odbił aż o kilkadziesiąt groszy. Szwajcarski frank cały czas oscyluje wokół 4 PLN, nie dając frankowiczom chwili wytchnienia.

 

Rynek skupiony na dolarze

Rynek jest ostatnio skupiony na dolarze. Inwestorzy nerwowo wyczekując na podwyżki stóp w USA, zaniechali ekspozycji na rynki EM. Złoty w tym układzie traci. Nasza waluta jest w trudnym położeniu. W kraju wciąż obecne impulsy związane z ryzykiem politycznym. Dominują jednak czynniki zewnętrzne. Tu ponownie wracamy do dolara. Szacunki prawdopodobieństwa podwyżek w ciągu dwóch najbliższych miesięcy wciąż rosną. Dolar ustawicznie zyskuje, ale nie tylko do walut naszego regionu, czy w szerszym kontekście walut EM, ale także do takich "potęg" z punktu widzenia złotego, jak euro i frank. Dominacja amerykańskiej waluty pomału staje się faktem.

 

Drogi funt

Walka o głosy Brytyjczyków wkroczyła w ostatnią fazę. Przedreferendalne zmagania zwolenników i przeciwników Brexitu są już na finiszu. Do gry włączyło się także ministerstwo finansów, publikując po raz pierwszy dokładne szacunki dotyczące kosztów wyjścia z UE dla przeciętnej brytyjskiej rodziny i wyceniając spadek wartości funta na 12 proc. Za miesiąc poznamy decyzję Wielkiej Brytanii, tymczasem funt szterling korzysta z ostatnich sondaży i zestawień wyników i odrabia straty. Dziś kurs funta wynosił już 5,82 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc