Funt i pozostałe waluty drożeją

2016-05-25

Końcówka maja nie jest dla złotego zbyt łaskawa. Na parach nasza waluta wyraźnie traci. Znacząco umocnił się ostatnio dolar, ale także i funt szterling, który na przestrzeni kilku miesięcy zyskał najwięcej i odbił aż o kilkadziesiąt groszy. Szwajcarski frank cały czas oscyluje wokół 4 PLN, nie dając frankowiczom chwili wytchnienia.

 

Rynek skupiony na dolarze

Rynek jest ostatnio skupiony na dolarze. Inwestorzy nerwowo wyczekując na podwyżki stóp w USA, zaniechali ekspozycji na rynki EM. Złoty w tym układzie traci. Nasza waluta jest w trudnym położeniu. W kraju wciąż obecne impulsy związane z ryzykiem politycznym. Dominują jednak czynniki zewnętrzne. Tu ponownie wracamy do dolara. Szacunki prawdopodobieństwa podwyżek w ciągu dwóch najbliższych miesięcy wciąż rosną. Dolar ustawicznie zyskuje, ale nie tylko do walut naszego regionu, czy w szerszym kontekście walut EM, ale także do takich "potęg" z punktu widzenia złotego, jak euro i frank. Dominacja amerykańskiej waluty pomału staje się faktem.

 

Drogi funt

Walka o głosy Brytyjczyków wkroczyła w ostatnią fazę. Przedreferendalne zmagania zwolenników i przeciwników Brexitu są już na finiszu. Do gry włączyło się także ministerstwo finansów, publikując po raz pierwszy dokładne szacunki dotyczące kosztów wyjścia z UE dla przeciętnej brytyjskiej rodziny i wyceniając spadek wartości funta na 12 proc. Za miesiąc poznamy decyzję Wielkiej Brytanii, tymczasem funt szterling korzysta z ostatnich sondaży i zestawień wyników i odrabia straty. Dziś kurs funta wynosił już 5,82 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych