Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Funt i frank ponownie drożeją

2016-01-04

Tabele średnich kursów nie pozostawiają złudzeń. Złoty traci do głównych walut, w tym do funta szterlinga i franka szwajcarskiego. Dobra passa naszej waluty została przerwana już pod koniec minionego roku, a ten tydzień przynosi kolejne osłabienie złotego. Doniesienia z Chin pogłębiły awersję do ryzyka.

 

Doniesienia z szerokiego rynku

Na szerokim rynku funt w nieciekawej sytuacji, ale w zestawieniu z euro. Para EUR/GBB oscyluje wokół maximów przy 0,74. Linią oporu będzie zapewne 0,75. Funt traci w związku z rosnącą awersją do ryzyka. Interesującym czynnikiem jest też brexit. W ciągu dwóch lat odbędzie się na wyspach referendum dotyczące członkostwa w UE. Sytuacja unormuje się, gdy ustabilizuje się eurodolar. Jeśli chodzi o franka szwajcarskiego, to na szerokim rynku jego sytuacja nie ulega większym zmianom.

 

Kurs funta wzrośnie

Wróćmy jednak na krajowe "podwórko". Na parze z funtem złoty traci. Dzień rozpoczął się kurs funta jeszcze poniżej 5,80 zł, ale z biegiem dnia kurs funta ruszył na północ. Wieczorem za funta trzeba już było zapłacić 5.8651 zł, a w skupie kosztował 5.8251 zł. Nie inaczej wygląda też sytuacja na franku szwajcarskim. Średni kurs z rozpoczęcia dnia wynosił około 3,94 zł, a po godzinie 20.00 franka wyceniano w skupie na 3.9530 zł, a w sprzedaży na 3.9820 zł. Analitycy twierdzą, że funt jest niedoszacowany i w 2016 roku może być "czarnym koniem" na rynku walutowym. W czasie gdy frank zyskał do złotego ponad 10 proc., funt  podrożał tylko 4,6 proc.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc