Funt i euro tanieją

2015-03-26

Funt ma problem. Ostatnie kilka sesji upłynęło na znacznym osłabieniu brytyjskiej waluty. Spadki notuje także euro. Złoty jest mocny w stosunku do euro, obserwujemy już dwuletnie szczyty. Dziś rano złoty wyhamował, ale zdążył odrobić nieco straty do franka szwajcarskiego. Kredytobiorcy walutowi powinni być zadowoleni.

 

Słaby funt

Kilka ostatnich sesji upłynęło na spadku notowań futa. Brytyjska waluta traci na szerokim rynku, co odbija się naturalnie także na parze ze złotym. Kurs funta zareagował na słabe dane dotyczące dynamiki płac, inflację za luty, odczyty roczne i inflację bazową oraz na słowa członków Banku Anglii, o ewentualnym cięciu, bądź podwyższeniu stóp procentowych. Wypowiedź zabrzmiała zdecydowanie gołębio.

 

Funt jest przeceniony

Niezależnie od słabych danych makro i nastrojów wokół funta w związku z wypowiedziami ekonomistów i polityków (nadchodzące wybory), należy zdawać sobie sprawę, że zmiana kursu wynika zdecydowanie w dużej mierze także z nadmierne przeceny. Odbicie jest więc prawdopodobne.

 

Złoty zyskuje

Złoty wyraźnie umocnił się, odrobił nawet kilka groszy do franka szwajcarskiego. Nasza waluta korzysta najwyraźniej z lepszego nastawienia do ryzyka. Spadki dolara na szerokim rynku pozwoliły nam wykorzystać szansę płynącą z zainteresowania walutami naszego koszka. Nie bez znaczenia jest także program QE realizowany w strefie euro.

 

Mocny złoty

Złoty znacznie się umocnił, ale widać już wyhamowanie trendu wzrostowego. Dzisiejsze kursy walut kształtują się następująco: euro 4,0835 PLN, dolar amerykański 3,7202 PLN, funt szterling 5,5296 PLN i frank szwajcarski 3,8719 PLN. Rentowność obligacji długoterminowych spadła do poziomu 2,201 proc.

 

 

Autor:

Zespół kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych