Funt coraz tańszy

2016-02-16

Złoty dzisiaj lekko stracił na parach. Wyjątkiem jest brytyjski funt, gdzie nadal obserwujemy spadki kursu. Inwestorów niepokoi sytuacja na arenie międzynarodowej, wzrost awersji do ryzyka spowodował odwrót od złotego. Zaważyły rynki globalne, bo sygnały makro z kraju były stosunkowo dobre.

 

Funt znacznie słabszy

Złoty dziś stracił na większości par, wyjątkiem pozostaje brytyjski funt, gdzie obserwujemy znaczne pogorszenie notowań tej waluty. Na przestrzeni kilkunastu godzin funt osłabił się o 5-6 groszy. Trend spadkowy na funcie obserwujemy już od kilku tygodni, ale ostatnio jest on coraz wyraźniejszy, czego przykładem jest dzisiejsza krzywa. W minionym tygodniu Bank Anglii zdecydował, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, co negatywnie wpłynęło na relacje funta na parach z głównymi walutami. Na parze GBP/PLN funt także stracił, obecnie kurs sprzedaży funta to 5.6769 zł, a wielu inwestorów ma w pamięci nie tak dawny jeszcze kurs powyżej 6 PLN. Nastroje wokół brytyjskiej waluty są niezbyt dobre jeszcze z jednego ważnego względu, a mianowicie zbliżającego się referendum i ewentualnego Brexitu.

 

Zmiana układu sił

Głosowanie członków BoE nie przyniosło zmian, stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Niespodzianki nie było, analitycy  przewidywali taki obrót sprawy. Interesujący jest natomiast rozkład głosów, mianowicie komisja była jednomyślna, co dotychczas nie miało miejsca. Kolejny czynnik mający obecnie wpływ na kondycję funta, to wspomniany Brexit, czyli ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE. W sondażach przewaga jest po stronie zwolenników pozostania w strukturach Unii, ale ryzyko istnieje i do dnia referendum będzie istotne jeśli chodzi o kurs funta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych