Funt bije rekordy

2016-03-23

Funt dzień kończy poniżej 5,40 zł. Kolejny dzień, kiedy brytyjska waluta dosyć poważnie traci na szerokim rynku, oraz na zestawieniu ze złotym. Wczoraj funta osłabił splot wydarzeń geopolitycznych, takich jak dymisja ministra i zamach terrorystyczny, oraz gospodarczych, a konkretnie odczyty inflacyjne.

 

Blisko deflacji

W Wielkiej Brytanii odczyty inflacyjne wypadły słabo, wszystko wskazuje na to, że możliwa jest deflacja, mimo utrzymywania stóp procentowych na niskich poziomach. Wzrost cen rok do roku wynosi obecnie tylko 0,3 proc. Wydarzeniem politycznym, o którym wspomnieliśmy we wstępie była oczywiście dymisja w rządzie premiera Camerona, co sprawia, że jest on przez Brytyjczyków postrzegany jako mniej stabilny. Inwestorzy boją się Brexitu i tak naprawdę to jest główny powód słabości funta szterlinga. Kurs funta nadal spada. Nie napiszemy chyba nic odkrywczego, jeśli stwierdzimy, że potencjalny Brexit i koszty ekonomiczne z nim związane są podstawowym bodźcem kształtującym koniunkturę na rynku funta.

 

Rekordowo słaby funt

Spadki na funcie biją kolejne rekordy. Dziś wieczorem kurs sprzedaży brytyjskiej waluty na kantor.pl wynosił 5,39 zł. Ostatnio funt poniżej 5,40 schodził w grudniu 2014 r. Funtowi mogą pomóc opanować sytuację bardzo dobre dane makro, bądź sondaż, który wskazałby na przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej. Na szerokim rynku w ślad za słabnącym funtem, spada też zainteresowanie euro. Kapitał wycofuje się za ocean, wyraźnie zyskiwał dziś amerykański dolar, ale apetyt na amerykańską walutę nieco ostudził słabszy odczyt PMI dla przemysłu w Stanach.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych