Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank wysoko, prezydent pomoże frankowiczom?

2016-11-15

W wyniku osłabienia złotego i specyficznej sytuacji na rynku walutowym po wyborach w USA obserwujemy rekordowo wysoki kurs franka szwajcarskiego, co niewątpliwie jest poważnym problemem frankowiczów. Prognozy na najbliższy czas nie są optymistyczne, nieco nadziei niosą natomiast doniesienia o możliwej pomocy ze strony prezydenta.

 

Trudna sytuacja frankowiczów

Skomplikowana sytuacja frankowiczów nikogo już nie dziwi. Sami zainteresowani z uwagą śledzą notowania franka, a kurs tej waluty z uwagi na nastroje na szerokim rynku i słabego złotego, jest obecnie rekordowo wysoki. Dziś frank szwajcarski kosztuje 4,1354 zł i nie zanosi się na szybkie spadki kursu. Prezydent ponownie stwarza pretekst by myśleć o nadziei dla frankowiczów. Poprzednio były nim obietnice przedwyborcze i prace nad prezydenckim projektem ustawy frankowej, która ostatecznie przyniosła raczej rozczarowanie. Tym razem są to zapowiedzi rozmów z NBP i KNF.

 

Prezydent pomoże?

Polska para prezydencka rozpoczęła wczoraj trzydniową wizytę w Szwajcarii. Już pierwszego dnia odbyło się spotkanie z prezydentem tego kraju i z ust A. Dudy padła podobno propozycja, by zacieśnić "relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii w sprawie amortyzowania kursu franka na wypadek turbulencji na rynkach walutowych". Jaka będzie odpowiedź ze strony SNB, nie wiadomo. Ponadto A. Duda twierdzi, że projekt ustawy frankowej był pierwszym krokiem pomocy frankowiczom. Czy zatem nastąpią kolejne? Na początek prezydent zapowiada rozmowy z prezesem NBP i KNF dotyczące kredytów we frankach.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc