Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Frank tanieje - podsumowanie tygodnia

2015-01-30

Dzisiejsze najważniejsze wydarzenie dnia to publikacja danych o dynamice PKB w USA za IV kwartał. Informacje zostaną udostępnione po godzinie 14, zatem rynek ożywi się z pewnością po południu, do tego czasu obserwować będziemy niewielką zmienność, stosunkowo mocnego złotego i, co istotne w ostatnich tygodniach, spadek cen franka szwajcarskiego.

 

 

 

Tanieje frank

Od wczoraj obserwujemy spadek kursu franka. Na otwarciu kurs franka wynosił 4,15 zł, a na zamknięciu już tylko 4,04 zł, co oznacza spadek rzędu ponad 3 procent. Trend obserwujemy już od początku tygodnia. Jest to efekt zarówno wypowiedzi ze strony SNB, jak i spekulacji na rynku. Dziś rano kurs franka oscylował wokół poziomu 4,10 zł.

 

 

 

Frank szuka punktu rownowagi

 

Największy niepokój na rynku franka obserwowaliśmy we wtorek, wahania były największe. Zapewne odzwierciedlenie na rynku walutowym znalazł wywiad wiceprezesa SNB dla 'Der Tages-Anzeiger'. Cena franka spadł wtedy z 4,16 zł na 4,06 zł, ale szybko wrócił do wyższego poziomu. Ten tydzień obrazuje dobrze sytuację – frank szwajcarski wciąż poszukuje punktu równowagi.

 

 

 

Rynek euro wciąż reaguje na program QE

 

Zanim dojdzie do względnej stabilizacji franka minie zapewne jeszcze kilka tygodni. Tymczasem obserwujemy reakcję euro i pośrednio złotego na ważną decyzję z zeszłego tygodnia. Przypomnijmy, 22 stycznia EBC uruchomił program QE. Złoty reaguje pozytywnie.
 

 

 

Związek Banków Polskich reaguje
 

Rynek poszukuje punktu równowagi, tymczasem nie próżnuje ZBP. Powstały rekomendacje dla banków komercyjnych. Główne założenia to uwzględnianie ujemnej stopy LIBOR, wykorzystywanej do ustalania oprocentowania kredytów i niski spread walutowy. Wszystko ma na celu zmniejszenie obciążeń dla kredytobiorców i uniknięcie fali bankructw konsumenckich. Warto kontrolować, czy banki realizują zalecenia ZBP. W niektórych przypadkach lepszym wyjściem będzie z pewnością zakup franka w miejscu takim jak kantor walutowy internetowy, gdzie notowania są podawane na bieżąco a kurs jest korzystniejszy niż w wielu bankach.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc