Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Frank szwajcarski już na poziomie 3,93 złotego

2015-02-02

Dziś poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu, który przebił oczekiwania rynku i wzrósł w styczniu do poziomu 55,2 pkt. Jest to najwyższa publikacja od prawie roku. Konsensus rynkowy zakładał publikację na poziomie 53 pkt. przy poprzedniej wartości wynoszącej 52,8 pkt. W rezultacie złoty o poranku zdecydowanie zyskuje na wartości względem wszystkich głównych walut.

 

Do dolara umacnia się o +0,88%, do euro +0,43%, do funta +1,06%, a do franka o +2,25%. Zatem za CHF należy już zapłacić 3,93 złotego. Z kolei osłabienie szwajcarskiej waluty to nie tylko wyjątek względem PLN, ale również obserwujemy jej deprecjację względem dolara oraz euro. Natomiast dane z Polski tylko przyspieszają umocnienie naszej rodzimej waluty, gdyż dzisiejsza publikacja wpływa znacząco na rynek stopy procentowej, a ten z coraz mniejszym prawdopodobieństwem zakłada dalsze obniżki stóp przez RPP. Z kolei indeks PMI dla Szwajcarii spadł do poziomu 48,2 pkt. wobec oczekiwanych 50,4 pkt.

 

Pozytywnie na notowania naszej waluty wpływa także odbicie na głównej parze walutowej, jakąjest EUR USD. Para ta znajduje się już na poziomie 1,1340 i jest blisko ubiegłotygodniowych szczytów. Dla euro również będą liczyć się kolejne publikacje PMI, gdyż jak na razie poznaliśmy jedynie dane z Hiszpanii, gdzie indeks wzrósł do 54,7 pkt. z 53,8 pkt. miesiąc wcześniej.

 

Zatem przed nami jeszcze odczyty z Francji, Niemiec, całej strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz z Kanady i USA.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc