src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Frank ponownie oscyluje wokół 4 PLN

2016-02-29

W pierwszej połowie marca odbędzie się posiedzenie EBC, na którym zapadnie decyzja o dalszym kształcie polityki monetarnej, istnieją obawy o obniżenie stóp. SNB będzie musiało jednak zareagować? Test dla Szwajcarów jest coraz bliżej, po ostatnim umocnieniu franka obecnie rynek odreagowuje.

 

Na światowych rynkach dominuje dolar

Dziś na szerokim rynku wyraźnie widoczna była dominacja dolara, także na parze z frankiem szwajcarskim. W przypadku tej ostatniej waluty mamy do czynienia z odreagowaniem ubiegło-tygodniowych wzrostów, kiedy to prezes SNB Jordan powiedział, że w dłuższym kresie skala oddziaływania banku na kurs franka może być ograniczona. Nastąpił wtedy gwałtowny wzrost zainteresowania frankiem, inwestorzy niejako dostali sygnał, że warto lokować kapitał właśnie w CHF, a z drugiej strony temu efektowi sprzyjał spadek zainteresowania bardziej ryzykownymi aktywami. Jednakże im bliżej posiedzenia EBC, tym bardziej jest jasne, że Szwajcarzy będą musieli jednak zareagować na ruchy ze strony banku centralnego Strefy Euro. Obecnie kurs franka oscyluje w okolicy 4 PLN, wahając sie w zakresie 3,98-4,02 zł.

 

Brexit, i co dalej?

Czyżby politycy włączyli  się w grę p. "na słabego funta"? Od dawna wiadomo, że funt szterling wrażliwy jest na czynniki polityczne, tymczasem po spotkaniu grupy G20 Brexit był jednym z tematów oficjalnego oświadczenia,co paradokslanie funtowi pomogło. Być może fakt, że problem nie jest ignorowany sprawia, że przestaje być przez moment aż tak poważny? O Brexicie powiedziano już tak dużo, że chyba chwilowo została wyczerpana jego siła rażenia. Po południu na parze ze złotym funt zdołał nawet nieco odrobić i powrócił w rejony 5,58 zł. Brytyjska waluta nadal pozostaje słaba, ale by oceniać dalszy wpływ Brexitu na kurs funta należy chyba poczekać na kolejne sondaże w sprawie wyników referendum.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych