Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank poniżej psychologicznej bariery 4 PLN

2016-05-11

Złoty nadal jest słaby. Inwestorzy ignorują naszą walutę z uwagi na zbliżającą się decyzję w sprawie obniżenia ratingu. Ryzyko jest duże. W prasie pojawiają się kolejne doniesienia na temat ustawy o franku. Upadł pomysł "kursu sprawiedliwego", pojawiają się nowe koncepcje, tymczasem mamy precedensowy wyrok sądu w sprawie kredytu frankowego.

 

Apetyt na ryzyko rośnie

Na szerokim rynku apetyt na ryzyko jest większy, co przekłada się na wzrost zainteresowania walutami rynków wschodzących, z tak zwanego koszyka EM, do których należy także złoty. Nasza waluta nie wykorzystała dziś potencjału jaki stwarzały sygnały z szerokiego rynku, gdyż towarzyszy jej ryzyko obniżenia ratingu przez agencję Moody’s. Inwestorzy boją się następstw, czyli spadków na złotym i strat. Taka sytuacja potrwa co najmniej do końca tygodnia, w piątek poznamy decyzję agencji. Tymczasem mimo słabych notowań złotego zdołał się on lekko umocnić na parze z frankiem szwajcarskim. Kurs franka spadł dziś poniżej bariery 4 PLN.

 

Dziś tańszy frank

Frank nieco potaniał, kurs znajduje się poniżej psychologicznej bariery 4 PLN. W prasie nie milkną doniesienia o pracach nad ustawą o franku, ale tematem ostatnich kilkunastu godzin jest wyrok sądu w sprawie kredytu frankowego. Kredytobiorca wygrał z jednym z czołowych banków, jeśli chodzi o ilość udzielonych kredytów walutowych. Mowa oczywiście o mbanku. Frankowicz powołał się na niezgodność z prawem, czyli klauzule abuzywne. Sąd przyznał mu rację uznając sposób naliczania rat, za niedozwolony i przyznał odszkodowanie w wysokości około 20 tys. zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc