Frank poniżej psychologicznej bariery 4 PLN

2016-05-11

Złoty nadal jest słaby. Inwestorzy ignorują naszą walutę z uwagi na zbliżającą się decyzję w sprawie obniżenia ratingu. Ryzyko jest duże. W prasie pojawiają się kolejne doniesienia na temat ustawy o franku. Upadł pomysł "kursu sprawiedliwego", pojawiają się nowe koncepcje, tymczasem mamy precedensowy wyrok sądu w sprawie kredytu frankowego.

 

Apetyt na ryzyko rośnie

Na szerokim rynku apetyt na ryzyko jest większy, co przekłada się na wzrost zainteresowania walutami rynków wschodzących, z tak zwanego koszyka EM, do których należy także złoty. Nasza waluta nie wykorzystała dziś potencjału jaki stwarzały sygnały z szerokiego rynku, gdyż towarzyszy jej ryzyko obniżenia ratingu przez agencję Moody’s. Inwestorzy boją się następstw, czyli spadków na złotym i strat. Taka sytuacja potrwa co najmniej do końca tygodnia, w piątek poznamy decyzję agencji. Tymczasem mimo słabych notowań złotego zdołał się on lekko umocnić na parze z frankiem szwajcarskim. Kurs franka spadł dziś poniżej bariery 4 PLN.

 

Dziś tańszy frank

Frank nieco potaniał, kurs znajduje się poniżej psychologicznej bariery 4 PLN. W prasie nie milkną doniesienia o pracach nad ustawą o franku, ale tematem ostatnich kilkunastu godzin jest wyrok sądu w sprawie kredytu frankowego. Kredytobiorca wygrał z jednym z czołowych banków, jeśli chodzi o ilość udzielonych kredytów walutowych. Mowa oczywiście o mbanku. Frankowicz powołał się na niezgodność z prawem, czyli klauzule abuzywne. Sąd przyznał mu rację uznając sposób naliczania rat, za niedozwolony i przyznał odszkodowanie w wysokości około 20 tys. zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych