Frank po 4 PLN

2015-06-22

Złoty osłabł podczas ostatnich sesji. Jest to wynik przede wszystkim doniesień z Grecji, ale też gorszych danych makro z Polski. W obecnej sytuacji impulsy krajowe są w zasadzie bez znaczenia. Rynek skupia się na przebiegu negocjacji z Helladą. Pogłębiają się złe nastroje wokół rynków wschodzących.

 

Neutralne otwarcie sesji

Dziś możemy już mówić o neutralnym otwarciu, ale kilka ostatnich sesji upłynęło złotemu na niewielkich, ale stałych spadkach. Rozpoczął się ostatni tydzień czerwca, czasu jest coraz mniej. Patowa sytuacja trwa, doniesienia prasowe podsycają niepokój. Grecy wycofują środki z banków, co z pewnością nie poprawia nastrojów.

 

Trwają negocjacje

Negocjacje greckie są tym razem niezwykle trudne i wyczerpujące dla obu stron, ale jest też pozytywny aspekt – mianowicie nowe propozycje ze strony Grecji, które zostaną dziś przedyskutowane. Nastroje są nerwowe, tracą przede wszystkim rynki wchodzące. Frankowicze z uwagą obserwują kurs franka. Dziś oscyluje on wokół 4 PLN. Na rynku forex frank notowany jest na 3,99 PLN, a kurs NBP to 4 PLN.

 

Drożeje frank szwajcarski

Złoty, jak pozostałe waluty EM, jest w trudnej sytuacji. Kurs euro utrzymuje się na poziomie 4,1760 PLN, a kurs dolara amerykańskiego 3,6705 PLN. Znacznie podrożał frank szwajcarski i funt brytyjski. Kurs franka to 4,0073 PLN a kurs funta 5,8400 PLN.

 

Pozytywne aspekty obecnej sytuacji

Obecna sytuacja jest na pewno trudna dla złotego, ale widoczne są także pozytywne wydarzenia wokół naszej waluty. Jednym  nich jest stabilizacja rentowności obligacji i zahamowanie wyprzedaży długu. Poza tym przeszacowane dane dotyczące inflacji okazały się zaskoczeniem dla większości ekonomistów, ale zgodnie twierdzą oni teraz, że pod koniec roku odczyty CPI będą już dodatnie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych