Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Komentarze walutowe Kantor.pl

Frank idzie na wojnę

2015-12-02

Trudny czas dla franka szwajcarskiego. Analitycy nie mają wątpliwości, już jutro należy spodziewać się decyzji  o kolejnym luzowaniu polityki przez EBC. Przed prezesem Narodowego Banku Szwajcarii stoi wyzwanie, co robić w tej sytuacji. Jordan od jakiegoś czasu powtarza, że frank jest przewartościowany, czy należy spodziewać się więc sztucznego zaniżenia kursu?

 

Prezes SNB stoi przed wyzwaniem

Tydzień temu jeden z największych szwajcarskich tygodników gospodarczych  opublikował wywiad z Thomasem Jordanem, prezesem SNB. Powiedział on, że obawy o stan szwajcarskiej gospodarki w związku z silnym frankiem były przedwczesne. Gospodarka radzi sobie dobrze, choć wzrost bezrobocia jest nieunikniony. Stwierdził także, że frank jest przewartościowany.

 

Gospodarka w stagnacji

Gospodarka radzi sobie dobrze, ale nie uniknęła stagnacji. W tej sytuacji prawdziwe wydaje się powiedzenie: kto się nie rozwija, ten się cofa. Odczyty są jednoznaczne, PKB Szwajcarii nie wzrasta. Są to już oficjalne, potwierdzone dane. W minionym kwartale PKB jest na takim samym poziomie jak w poprzednim okresie. Wysoki kurs franka ogranicza także znacząco eksport.

 

Frank przewartościowany

Opinia o przewartościowanym franku z pewnością jest zasadna. Wystarczy porównać kwotowania szwajcarskiej waluty na przestrzeni minionego roku. Od stycznia, czyli od uwolnienia kursu frank na parze z euro umocnił się o około 11proc. Analizując ostatnie 10 lat, widać, że frank zyskał na wartości aż o 40 proc.

 

Kurs franka

Kurs franka  obecnie wynosi 3,9278-3,9568 zł, a na początku roku było to około 3,50 zł. Tegoroczne maxima to nawet 5 zł. Sztuczne obniżenie kursu byłoby zatem na rękę nie tylko dla szwajcarskiej gospodarki, ale też dla rzeszy polskich kredytobiorców, którzy mają kredyty w tej walucie, potocznie nazywanych  ‘frankowiczami’.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc