Komentarze walutowe Kantor.pl

Frank idzie na wojnę

2015-12-02

Trudny czas dla franka szwajcarskiego. Analitycy nie mają wątpliwości, już jutro należy spodziewać się decyzji  o kolejnym luzowaniu polityki przez EBC. Przed prezesem Narodowego Banku Szwajcarii stoi wyzwanie, co robić w tej sytuacji. Jordan od jakiegoś czasu powtarza, że frank jest przewartościowany, czy należy spodziewać się więc sztucznego zaniżenia kursu?

 

Prezes SNB stoi przed wyzwaniem

Tydzień temu jeden z największych szwajcarskich tygodników gospodarczych  opublikował wywiad z Thomasem Jordanem, prezesem SNB. Powiedział on, że obawy o stan szwajcarskiej gospodarki w związku z silnym frankiem były przedwczesne. Gospodarka radzi sobie dobrze, choć wzrost bezrobocia jest nieunikniony. Stwierdził także, że frank jest przewartościowany.

 

Gospodarka w stagnacji

Gospodarka radzi sobie dobrze, ale nie uniknęła stagnacji. W tej sytuacji prawdziwe wydaje się powiedzenie: kto się nie rozwija, ten się cofa. Odczyty są jednoznaczne, PKB Szwajcarii nie wzrasta. Są to już oficjalne, potwierdzone dane. W minionym kwartale PKB jest na takim samym poziomie jak w poprzednim okresie. Wysoki kurs franka ogranicza także znacząco eksport.

 

Frank przewartościowany

Opinia o przewartościowanym franku z pewnością jest zasadna. Wystarczy porównać kwotowania szwajcarskiej waluty na przestrzeni minionego roku. Od stycznia, czyli od uwolnienia kursu frank na parze z euro umocnił się o około 11proc. Analizując ostatnie 10 lat, widać, że frank zyskał na wartości aż o 40 proc.

 

Kurs franka

Kurs franka  obecnie wynosi 3,9278-3,9568 zł, a na początku roku było to około 3,50 zł. Tegoroczne maxima to nawet 5 zł. Sztuczne obniżenie kursu byłoby zatem na rękę nie tylko dla szwajcarskiej gospodarki, ale też dla rzeszy polskich kredytobiorców, którzy mają kredyty w tej walucie, potocznie nazywanych  ‘frankowiczami’.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych