Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Frank chwilowo poniżej 4 PLN

2015-02-02

Kredytobiorcy, którzy z uwagą śledzą kurs franka, powinni być zadowoleni. Dziś rano kurs spadł nawet poniżej 3,93 PLN. Duża zmienność i tak gwałtowny spadek zdają się potwierdzać przypuszczenia o nieoficjalnej interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Pojawiła się hipoteza, że kurs EUR/CHF wyznaczono na 1,05-1,10. Bank odmówił komentarza.

 

 

Czy Szwajcarzy interweniują?

Już w minionym tygodniu pojawiły się głosy, że duża zmienność i wahania franka są spowodowane spekulacjami oraz próbą utrzymania kursu do euro w korytarzu 1,05-1,10. Hipotezę potwierdza szwajcarska prasa, ale przedstawiciele banku centralnego odmówili komentarza. Rynek z pewnością będzie próbował sprawdzić siłę franka i sprowokuje SNB do działania.

 

 

Niespokojny tydzień

Początek tygodnia nie nastraja optymistycznie. Inwestorzy po słabym odczycie z USA, otrzymali kolejny negatywny sygnał. Tym razem jest to wiadomość o przestoju w przemyśle chińskim. W tej sytuacji rynek skupił się na informacji o zakulisowych działaniach SNB i wyznaczeniu nowego korytarza dla franka. Dziś rano kurs franka spadł nawet do 3,93 PLN.

 

 

Płytki rynek nie sprzyja frankowi

Data 15 stycznia przejdzie prawdopodobnie do historii, a uczestnicy rynku będą ją pamiętać bardzo długo. Rynek wciąż jest płytki, wielu inwestorów wycofało się, dlatego SNB będzie miał łatwe zadanie. Jeśli Szwajcarzy faktycznie regulują kurs franka, na razie utrzymają kurs bez większego wysiłku. Jest to dobra wiadomość dla frankowiczów, ponieważ słabszy frank automatycznie oznacza niższą ratę kredytu.

 

 

Kursy pozostałych walut

Dzisiejsze odczyty wskazują, że waluty wspierane są przez wzrost cen ropy. W piątek baryłka kosztowała aż 48 USD. Dziś oczekujemy na dane makro z Ameryki i wskaźniki PMI z Polski. Tymczasem kursy walut kształtują się następująco: euro 4,21 zł, dolar amerykański 3,72 zł, funt brytyjski 5,61 zł, frank szwajcarski 4,02 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc