Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank blisko 4 PLN

2015-05-27

Dziś widoczna jest już stabilizacja. Inwestorzy zagraniczni, podobnie do rodzimych uczestników rynku, grali na słabszego złotego. Trend spadkowy złotego wyhamował, ale na parach notujemy nawet kilkumiesięczne maxima. Funt ma szansę na rekordowo wysoki kurs, najwyższy od 2007 roku. Znacząco podrożało także euro i frank szwajcarski.

 

Drożeje funt szterling

Kursy walut powiązanych ze złotym na parach znajdują się nadal w wyraźnych kanałach wzrostowych. Rekordowo mocny jest zwłaszcza funt szterling, jego dalsza aprecjacja doprowadzić może do nie notowanej dawno sytuacji, mianowicie funt ma szanse na poziom 5,90, co będzie szczytem najwyższym od 2007 r.

 

Na złotym trend deprecjacyjny

Złoty wyraźnie stracił za sprawą rekcji na wynik wyboru i obaw przed rosnącym ryzykiem politycznym. Do spadków notowań złotego przyczynili się nie tylko inwestorzy krajowi, ale też zagraniczni. We wtorek uczestnicy rynku z krajów anglosaskich postąpili analogicznie do rodzimych inwestorów, rozegrano słabszego złotego. Trudna sytuacja naszej waluty wynika też z doniesień z szerokiego rynku.

 

Na szerokim rynku czynniki negatywnie wpływające na złotego

Na szerokim rynku nie brakuje niestety impulsów wpływających na złotego negatywnie. Czynniki zewnętrzne pogłębiają presję na złotego. Waluty EM podatne są na wszelkie wahania nastrojów. Złotemu ponownie zagraża kryzys grecki, rynek ma obawy o wypłacalność Grecji. Poza tym w wyniku wyborów samorządowych wzrosło ryzyko polityczne w Hiszpanii. Inwestorzy kierują się ku bezpiecznym walutom. Rośnie kurs franka i dolara.

 

Stabilizacja kwotowań złotego

Rynek wycenił dziś złotego następująco: 3,8070 PLN za dolara amerykańskiego i 4,1477 PLN za euro. Niepokojący jest kurs franka. Osiągnął już poziom 3,9979 PLN, a na wykresach technicznych widać nawet wybicia powyżej 4 PLN. Funt szterling wyceniony został na 5,8558 PLN i ma szansę na 5,90 zł, co byłoby rekordem nie notowanym od 8 lat.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc