Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank bije rekordy

2016-01-20

Polski złoty jest obecnie uznawany za najgorszą, obok rosyjskiego rubla, walutą koszyka CEE. Kurs franka szwajcarskiego bije rekordy, znacznie podrożało także euro, które ucieka dolarowi. Dziś kursy dolara i franka zrównały się, a jeszcze niedawno prognozowano taki scenariusz dla euro i dolara.

 

Dzień pod znakiem rekordów

Choć złoty rozpoczął dzień dosyć dobrze, próbował nawet odrabiać niedawne straty, to taka sytuacja nie utrzymała się długo. Wraz z upływem godzin spełniał się czarny scenariusz dla frank i eurozłotego, czyli znaczne umocnienie euro, franka i pozostałych walut. Wzrosty nawet rzędu 5 groszy stały się faktem. Kurs euro oscyluje obecnie wokół  poziomu 4,50 zł, ale prawdziwym języczkiem uwagi pozostaje frank szwajcarski. Frank zrównał się z dolarem i choć wieczorem dolar ‘uciekł’ frankowi, to kurs szwajcarskiej waluty i tak pozostaje rekordowo wysoki, dziś osiągnął szczyty nie notowane od roku, czyli mniej więcej od czasu uwolnienia kursu franka. Rekord padł także w przypadku euro. Na wspólnej walucie szczyty od 2012 roku.

 

Zła sytuacja złotego

Naszej walucie szkodzi jeszcze z pewnością obniżenie ratingu, ale też zagrożenie kryzysem chińskim. Rynek nie otrząsnął się jeszcze na dobre po decyzji agencji S&P, a już trwają spekulacje, jaka będzie decyzja pozostałych dwóch dużych agencji ratingowych. Przypomnijmy, że zazwyczaj S&P prezentuje najostrzejsze stanowisko. Jutro będzie warto przyjrzeć się funtowi, jego reakcja na dzisiejsze dane makro może być interesująca. Tymczasem wieczorny kurs funta to 5.8650 zł, a kurs franka 4.1216zł

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc