Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank 4 PLN, funt 5 PLN

2016-08-20

Słaba kondycja złotego widoczna jest szczególnie na parach z funtem i frankiem. Brytyjska waluta jeszcze kilka notowań temu znajdowała się znacznie niżej, obecnie zanotowała powrót powyżej poziomu 5 PLN, osiągając na kantor.pl okolice nawet 5,01. Podobnie obserwujemy wzrosty na szwajcarskim franku, który zbliża się do 4 PLN.

 

Frankowicze niezadowoleni

Okres tańszego franka chwilowo za nami. Frankowicze muszą przygotować się na większe wydatki. Kurs franka wraca bowiem w okolice 4 PLN, na kantor.pl osiągając już poziom 3,9998 zł. Pocieszeniem może być jedynie ustawa frankowa o zwrocie spreadów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, ci powinni być zadowoleni. Funt szterling, na fali słabości złotego, powraca w rejony 5 PLN, a nawet lekko je przekracza. Co prawda na razie wyższy jest kurs sprzedaży, ale jeśli zła passa złotego utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, możliwe jest osiągnięcie poziomu 5 PLN także w przypadku kursu zakupu.

 

Złotego pogrążyły dane makro

Wpływ na tak duże spadki na złotym miały ostatnie dane makro. Rozczarowała głównie sprzedaż detaliczna, choć dane o produkcji przemysłowej także nie były dobre. Sprzedaż wzrosła zaledwie o 2 proc, a poprzedni odczyt (za czerwiec) wynosił aż 4,6 proc. Produkcja przemysłowa zanotowała spadek rzędu 3,4 proc, choć spodziewano się wzrostu o 1,3 proc. W Wielkiej Brytanii natomiast sprzedaż detaliczna wypadła zaskakująco dobrze, co wpłynęło na umocnienie funta nie tylko na parze ze złotym, ale także na zestawieniu ze słabnącym dolarem. Na szerokim rynku koniec tygodnia upływał pod znakiem publikacji zapisków FOMC.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc