Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Frank 4 PLN, złoty słabnie

2015-06-02

Złoty nadal słabnie, nie powiodła się poranna próba stabilizacji naszej waluty i zahamowania spadków. W większości zestawień widoczna jest negatywna reakcja złotego na wczorajszy, słabszy odczyt indeksów PMI. Rozbieżność pomiędzy prognozami a faktycznym odczytem wyniosła prawie 1 punkt procentowy, niekorzystna dla złotego jest również sytuacja na szerokim rynku.

 

Próba stabilizacji złotego

Poranna próba stabilizacji kwotowań nie przyniosła większego efektu. Wraz z kolejnymi godzinami zestawienie na parach wypada dla złotego niekorzystnie. Kurs głównych walut jest wysoki, a zmienność stosunkowo wysoka, co oznacza, że o stabilizację kwotowań będzie trudno. Sytuacja złotego jest niekorzystna, z jednej strony słabe odczyty makro, a z drugiej układ sił na szerokim rynku, z mocniejszym dolarem i kryzysem greckim w tle.

 

Czynniki globalne wpływające na kurs złotego

Za trzy dni minie termin wypracowania porozumienia między Grecją, a jej wierzycielami i Unią. Przypomnijmy, że kompromis w sprawie reform jest jednym z warunków dalszej pomocy, alternatywę stanowi Grexit, co z kolei zagraża walutom EM, gdyż potęguje awersję do ryzyka.

 

Ryzyko polityczne nadal groźne

Na kondycję naszej waluty wpływ mają także czynniki wewnętrzne, obok impulsów gospodarczych, wciąż liczą się polityczne, takie jak zwiększone ryzyko w związku z wyborami. Co prawda większość analityków twierdzi, że wybory prezydenckie zostały przez rynek zdyskontowane,  ale na horyzoncie pojawia się już napięcie związane z jesiennymi wyborami parlamentarnymi i ewentualnym przetasowaniem na scenie politycznej.

 

Kursy walut

Rynek wycenił złotego na: 4,1140 PLN za euro, 3,7623 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9824 PLN względem franka szwajcarskiego. Po godzinie 10.00 w większości zestawień kurs franka osiągnął już 4 PLN. Dzisiejszy kurs funta wyniósł natomiast 5,7214 PLN.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc