Jest decyzja FED, stopy w górę

2015-12-16

FED zdecydował○o podwyżce stóp procentowych. Analitycy twierdzą, że jest bardzo istotny ruch z punktu widzenia rynków finansowych. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że dolar to jedna z kluczowych walut. Wzrost cen pieniądza w USA przekłada się na droższe kredyty i towary importowane ze Stanów.

 

Gwałtownego skoku kursu nie było

Jak  już informowaliśmy, rynek był przygotowany na podwyżkę stóp i po ogłoszeniu decyzji FED nie było gwałtownego skoku kursu dolara. Po godzinie 22,a więc około 2 h po publikacji decyzji FED, kurs dolara nadal utrzymywał się poniżej 4 PLN. Podwyżka, zgodnie z prognozami, wyniosła 25 punktów bazowych. Jest to koniec trwającej 7 lat ery taniego pieniądza.

 

Dolar będzie droższy

Minione tygodnie pokazały nam jak istotne są oczekiwania. Kiedy dolar, po ponad dekadzie, ponownie przekroczył punkt 4 PLN wydawało się, że po decyzji FED kurs ruszy ostro w górę. Na razie tak się nie stało, ale pamiętajmy, że jest już schyłek dnia. Jutro dolar może osiągnąć poziom powyżej 4 PLN, więc jest to dobra okazja, by na kantor.pl kupić amerykańską walutę po korzystnym kursie. Analitycy twierdzą, że nowy poziom równowagi znajduje się z pewnością powyżej tej bariery i utrzyma się przez cały nadchodzący rok.

 

Wzrośnie wartość zadłużenia

Choć kredyty walutowe w dolarze, w przeciwieństwie do kredytów e frankach, nie były u nas popularne, to i tak wartość zadłużenia szacowana po kursie 3,4 zł na koniec ubiegłego roku wynosiła około 3 mld zł. Po obecnym kursie zadłużenie wzrośnie o blisko 500 mln zł, a prognozy na 2016 rok mówią o kursie rzędu 4,15 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych