Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Jest decyzja FED, stopy w górę

2015-12-16

FED zdecydował○o podwyżce stóp procentowych. Analitycy twierdzą, że jest bardzo istotny ruch z punktu widzenia rynków finansowych. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że dolar to jedna z kluczowych walut. Wzrost cen pieniądza w USA przekłada się na droższe kredyty i towary importowane ze Stanów.

 

Gwałtownego skoku kursu nie było

Jak  już informowaliśmy, rynek był przygotowany na podwyżkę stóp i po ogłoszeniu decyzji FED nie było gwałtownego skoku kursu dolara. Po godzinie 22,a więc około 2 h po publikacji decyzji FED, kurs dolara nadal utrzymywał się poniżej 4 PLN. Podwyżka, zgodnie z prognozami, wyniosła 25 punktów bazowych. Jest to koniec trwającej 7 lat ery taniego pieniądza.

 

Dolar będzie droższy

Minione tygodnie pokazały nam jak istotne są oczekiwania. Kiedy dolar, po ponad dekadzie, ponownie przekroczył punkt 4 PLN wydawało się, że po decyzji FED kurs ruszy ostro w górę. Na razie tak się nie stało, ale pamiętajmy, że jest już schyłek dnia. Jutro dolar może osiągnąć poziom powyżej 4 PLN, więc jest to dobra okazja, by na kantor.pl kupić amerykańską walutę po korzystnym kursie. Analitycy twierdzą, że nowy poziom równowagi znajduje się z pewnością powyżej tej bariery i utrzyma się przez cały nadchodzący rok.

 

Wzrośnie wartość zadłużenia

Choć kredyty walutowe w dolarze, w przeciwieństwie do kredytów e frankach, nie były u nas popularne, to i tak wartość zadłużenia szacowana po kursie 3,4 zł na koniec ubiegłego roku wynosiła około 3 mld zł. Po obecnym kursie zadłużenie wzrośnie o blisko 500 mln zł, a prognozy na 2016 rok mówią o kursie rzędu 4,15 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc