Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Eurodolar wrócił ponad czternastkę

2016-05-11

Jeśli wierzyć w opisywany przez nas trend wzrostowy łączący dołki z 2 marca i 22 kwietnia, to najwyraźniej został on potwierdzony. Wnioskować można to z tego, że dziś eurodolar generalnie rósł i przeszedł drogę z okolic 1,1370 do 1,1415 (w przybliżeniu).

 

 

Z drugiej strony, przypuszczamy, że potencjalne umocnienie euro będzie ograniczone na EUR/USD na poziomie 1,16, jeśli nie już przy 'piętnastce'.

 

Dziś nie było zbyt wielu danych makro ze Strefy Euro czy też z USA. W Stanach podano tygodniową dynamikę liczby wniosków o kredyt hipoteczny – było to +0,4 proc. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki produkcji przemysłowej za marzec. Wyszło +0,3 proc. m/m oraz -0,2 proc. r/r (przy prognozie +0,4 proc. m/m i -0,5 proc. r/r). Para GBP/EUR poszła na południe z 1,2715 do 1,2645. GBP/USD rezyduje przy 1,14440.

 

Jutro w programie m.in. dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro (za marzec), a także o cenach importu i eksportu w USA. Poza tym jutro wieczorem wypowiedzą się Eric Rosengren i Esther George z Fed, a takze Vitor Constancio z EBC.

 

 

Spójrzmy na złotego

Kurs EUR/PLN notuje poziom 4,4235 – minima z dnia to ok. 4,4165. USD/PLN wahał się w obszarze od 3,8745 do 3,89. Kierunek był na rzecz złotego i nadal jest, tj. złoty na tej parze się w zasadzie umacnia, natomiast na EUR/PLN niekoniecznie tak jest.

 

Czekamy na piątek, czyli na decyzję agencji Moody's na temat polskiego ratingu. Rzecz (obniżka ratingu) jest, jak się wydaje, bardzo mocno wyceniona przez rynek. Paradoksalnie może się więc okazać, że faktyczna obniżka zakończy się swego rodzaju ulgą i nie przyniesie osłabienia złotego, a może nawet w krótkim czasie lekkie umocnienie (wiadomo – 'kupuj plotki, sprzedawaj fakty'). Nie można powiedzieć, by obniżka ratingu wynikała ze słabości gospodarczej Polski, zresztą Moody's w gruncie rzeczy tak nie twierdzi. Podobnie jak w przypadku S&P chodzi o swego rodzaju ukaranie Polski za niepewność polityczną, tj. napiętą atmosferę wokół Trybunału Konstytucyjnego i ogólnie relacji rząd – opozycja.

 

Jutro w programie polskie dane o inflacji CPI. W piątek o 10:00 poznamy dane o dynamice PKB Polski za I kwartał 2016 roku. Później podany będzie bilans płatniczy i inflacja bazowa.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc