Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Eurodolar jeszcze niżej

2015-01-08

W ostatnich dniach łatwo pękały kolejne wsparcia na EUR/USD. Poziom 1,20 to już przeszłość, ale dziś zeszliśmy nawet poniżej 1,18. W gruncie rzeczy dzienne minima oscylowały poniżej 1,1750, zaś ok. 15:00 notujemy poziom 1,1775. 

 

Poniżej 1,18

Para sytuuje się nisko, choć odczyt sprzedaży detalicznej ze Strefy Euro był wyższy od prognozowanego (zakładano dynamikę 0,1 proc. m/m, było 0,6 proc. m/m oraz 1,5 proc. r/r, podwyższono też wyniki październikowe). Z drugiej strony, bardzo słabo wypadły niemieckie zamówienia w przemyśle za listopad (-0,4 proc. r/r w miejsce prognozy 1 proc.). 

 

Walucie europejskiej nie pomogły też dane z USA. Raport Challengera przedstawił mniejszą niż w listopadzie liczbę planowanych zwolnień, a wniosków o zasiłek wpłynęło co prawda więcej niż prognozowano, ale i tak mniej niż tydzień wcześniej (było 294 tys., poprzednio 298 tys.). Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja gospodarcza USA prezentuje się lepiej niż Strefy Euro. Prawdopodobnie w połowie roku, jeśli nie wcześniej, w Stanach rzeczywiście zaczną się podwyżki stóp.

 

Dobrze dla sprzedających dolary

Ten, kto chciał sprzedawać dolary, mógł dziś chwytać kursy wyższe niż 3,65. Po południu nadal zresztą poziom jest wysoki (3,6415). Z drugiej strony, na EUR/PLN sytuacja jest poniekąd odwrotna. Wygląda na to, że dzieje się (choć w sposób oględny) to, co dopuszczaliśmy w naszych analizach: a więc pewien wzrost siły złotego do euro przy silnych spadkach eurodolara. Innymi słowy, EUR/PLN jest na 4,2840 – 4,2880. Wątpliwe jednak, by oznaczało to dalekosiężne zejście na południe. Wsparciem może być teraz okolica 4,2750. 

W jutrzejszym kalendarium nie będzie danych z Polski, istotne będą natomiast odczyty takie jak listopadowa produkcja przemysłowa z Niemiec (o 8:00) czy amerykańskie dane o zatrudnieniu poza rolnictwem i w sektorze prywatnym (o 14:30). Jeśli dane te będą dobre, to złoty straci do dolara, choć – jak to sugerowaliśmy wyżej – może chwilowo zyskać w relacji do euro.


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc