Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euro wraca do 4 zł - inwestorzy realizują zyski

2015-04-22

Euro po wczorajszym spadku poniżej 3,97 zł wraca dziś w okolice 4 zł. To sygnał, że przełamanie tej ostatniej bariery nie musi wywołać lawinowych spadków EUR/PLN. W kolejnych tygodniach oczekujemy konsolidacji tej pary właśnie w okolicach 4 zł.

 


Środowy poranek na krajowym rynku walutowym upływa pod znakiem lekkiej realizacji zysków po ostatnim umocnieniu złotego, które w przypadku EUR/PLN zepchnęło kurs do 3,9657 zł, co było najniższym jego poziomem od prawie 4 latDziś notowania tej pary wracają do 4 zł. Ewentualne jego przebicie, podobnie jak poniedziałkowe przełamanie w dół, nie będzie miało większego przełożenia na zmiany w kolejnych dniach. Oczekujemy, że w najbliższym czasie, a nie wykluczone, że również przez wiele kolejnych tygodni, kurs EUR/PLN pozostanie blisko tej psychologicznej bariery.


Z jednej strony, jest szereg argumentów o charakterze fundamentalnym przemawiających za dalszym umocnieniem złotego do euro. Jak chociażby napływ kapitałów do Polski związany z prowadzonym przez Europejski Bank Centralny programem QE. Czy też dobre perspektywy dla rodzimej gospodarki. Z drugiej strony, inwestorzy mogą chcieć wykorzystywać poziomy poniżej 4 zł do kupna wspólnej waluty oczekując na jej umocnienie w miarę jak będzie poprawiać się sytuacja gospodarcza w Eurolandzie, a temat Grecji za jakiś czas spadnie z wokandy (nie oczekujemy i nie wierzymy w Grexit). Czy też będą oni realizować zyski z krótkich pozycji na EUR/PLN w obawie przed ewentualnymi słownymi interwencjami mającymi na celu osłabienie złotego, do jakich musiałoby dojść, gdyby para ta na trwałe zagościła poniżej 4 zł. Inwestorzy mogą też się obawiać, że spadek EUR/PLN poniżej 4 zł pogorszy sytuację polskich eksporterów, co przełoży się następnie na wolniejszy wzrost gospodarczy.

 

Opisywana realizacja zysków na złotym idzie w parze ze słabszym zachowaniem polskiego długu. Tam realizacja zysków trwa od początku tygodnia. Jej efektem jest wzrost rentowności 10-letnich obligacji powyżej poziomu 2,4%. To pierwsza taka sytuacja od miesiąca. W tym przypadku zmiany są podyktowane impulsami płynącymi z rynków zagranicznych oraz oczekiwaniem na wyniki jutrzejszej aukcji polskiego długu.

 

Obserwowane dziś rano tendencje na rodzimym rynku walutowym i długu mają szansę utrzymać się do końca dnia. Aczkolwiek raczej nie należy zakładać ich znaczącego pogłębienia. Do postawienia takiej tezy skłania brak potencjalnych impulsów mogących zmienić układ sił. Owszem w dalszym ciągu na rynku żywy pozostaje temat Grecji, ale przed piątkowym szczytem Eurogrupy raczej nie należy oczekiwać rewelacji. Stosunkowo puste jest też dzisiejsze kalendarium wydarzeń gospodarczych. Zaplanowana na godzinę 14:00 publikacja raportu o koniunkturze gospodarczej w Polsce tradycyjnie przejdzie bez echa. Dużych emocji raczej nie wywołają też popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 15:00 zostanie opublikowany lutowy indeks cen nieruchomości przygotowany przez FHFA (prognoza: 0,7% M/M), natomiast godzinę później marcowy raport o sprzedaży domów na rynku wtórnym (prognoza: 5 mln).

 

Nowe impulsy mogące ruszyć rynkiem walutowym pojawią się dopiero w czwartek. Będzie to seria wstępnych publikacji indeksów PMI od Chin, przez Japonię i Europę, aż po USA. Jak również protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i wspomniana wcześniej aukcja długu.


 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc