Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Euro traci w sposób zdecydowany

2015-06-23

Wtorkowy poranek przynosi osłabienie euro względem dolara aż o -0,71% do poziomu 1,1260, co jest największą stratą z grona walut G10 (drugą walutą, która traci najmocniej jest korona duńska -0,72% oraz szwajcarski frank -0,70%). Indeks dolara pnie się w górę o +0,61%.  


Euro traci w sposób zdecydowany m.in. ze względu na istotne zmiany w postrzeganiu wysokości krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych w niedelakiej przyszłości. Jeszcze w ubiegłym tygodniu kontrakt FRA 3x6 dla EUR (kontrakt przedstawia oczekiwania odnośnie 3-miesięcznego liboru dla euro za 3 miesiące) znajdował się na poziomie 0,053, co było jego najwyższym notowaniem od lutego. Aktualnie kontrakt spadł do poziomie 0,003, czyli do poziomów z początku czerwca, podcinając skrzydła notowaniom wspólnej waluty.  

Euro nie pomagają także doniesienia z Grecji, na które z kolei reagują europejskie parkiety. Wczoraj indeks Eurostoxx 50 zyskał aż +4,06%, a niemieckie DAX +3,81%. Aktualnie kontrakt na ten ostatni indeks zwyżkuje o +1,02%. Z kolei w USA indeks Nasdaq Composite ustanowił wczoraj nowy rekord, zyskując na zamknięciu +0,72%.  

Wracając do Grecji agencja AFP podaje, że Grecja zaakceptowała zasadę rozszerzenia obecnego programu pomocowego, powołujać się na greckie źródła rządowe. Jednakże ze źródeł europejskich pojawiły się inne doniesienia mówiące o tym, że premier Tsipras zapowiadział przywórdcom europejskim, iż oczekuje porozumienia w ciągu 48 godzin.

Doniesienia sugerują, że ministrowie finansów krajów strefy euro mogą zatwierdzić pomoc finansową w zamian za reformy. Kanclerz Angela Merkel zapowidziała, że wszyscy przywórdce UE są zobowiązani do osiągnięcia porozumienia w sprawie Grecji, dodając, że należy zintensyfikować dodatkowe rozmowy. Z kolei Jean-Claude Junker oswiadczył, że jest przekonany o to, że sprawa Grecji zostanie zakończona w tym tygodniu.  

Dane makroekonomiczne, które dziś przed nami to m.in. cała seria odczytów indeksów PMI, a także decyzja w sprawie stóp procentowych w Turcji i na Węgrzech oraz zamówienia na dobra z USA, indeks FED z Richmond, a także dane o sprzedaży nowych domów za oceanem.   O poranku złoty traci najwięcej do dolara (-0,75%), docierając do poziomu 3,70. W relacji do euro osłabia się o -0,07% (4,17), do franka strata wynosi również -0,07% (3,99), a do funta -0,55% (5,84).     

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc