Euro traci w sposób zdecydowany

2015-06-23

Wtorkowy poranek przynosi osłabienie euro względem dolara aż o -0,71% do poziomu 1,1260, co jest największą stratą z grona walut G10 (drugą walutą, która traci najmocniej jest korona duńska -0,72% oraz szwajcarski frank -0,70%). Indeks dolara pnie się w górę o +0,61%.  


Euro traci w sposób zdecydowany m.in. ze względu na istotne zmiany w postrzeganiu wysokości krótkoterminowych rynkowych stóp procentowych w niedelakiej przyszłości. Jeszcze w ubiegłym tygodniu kontrakt FRA 3x6 dla EUR (kontrakt przedstawia oczekiwania odnośnie 3-miesięcznego liboru dla euro za 3 miesiące) znajdował się na poziomie 0,053, co było jego najwyższym notowaniem od lutego. Aktualnie kontrakt spadł do poziomie 0,003, czyli do poziomów z początku czerwca, podcinając skrzydła notowaniom wspólnej waluty.  

Euro nie pomagają także doniesienia z Grecji, na które z kolei reagują europejskie parkiety. Wczoraj indeks Eurostoxx 50 zyskał aż +4,06%, a niemieckie DAX +3,81%. Aktualnie kontrakt na ten ostatni indeks zwyżkuje o +1,02%. Z kolei w USA indeks Nasdaq Composite ustanowił wczoraj nowy rekord, zyskując na zamknięciu +0,72%.  

Wracając do Grecji agencja AFP podaje, że Grecja zaakceptowała zasadę rozszerzenia obecnego programu pomocowego, powołujać się na greckie źródła rządowe. Jednakże ze źródeł europejskich pojawiły się inne doniesienia mówiące o tym, że premier Tsipras zapowiadział przywórdcom europejskim, iż oczekuje porozumienia w ciągu 48 godzin.

Doniesienia sugerują, że ministrowie finansów krajów strefy euro mogą zatwierdzić pomoc finansową w zamian za reformy. Kanclerz Angela Merkel zapowidziała, że wszyscy przywórdce UE są zobowiązani do osiągnięcia porozumienia w sprawie Grecji, dodając, że należy zintensyfikować dodatkowe rozmowy. Z kolei Jean-Claude Junker oswiadczył, że jest przekonany o to, że sprawa Grecji zostanie zakończona w tym tygodniu.  

Dane makroekonomiczne, które dziś przed nami to m.in. cała seria odczytów indeksów PMI, a także decyzja w sprawie stóp procentowych w Turcji i na Węgrzech oraz zamówienia na dobra z USA, indeks FED z Richmond, a także dane o sprzedaży nowych domów za oceanem.   O poranku złoty traci najwięcej do dolara (-0,75%), docierając do poziomu 3,70. W relacji do euro osłabia się o -0,07% (4,17), do franka strata wynosi również -0,07% (3,99), a do funta -0,55% (5,84).     

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych