Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Euro przezwyciężone

2018-03-09

Eurodolar obniżony, euro przezwyciężone – przynajmniej w krótkim terminie. A może i w długim? Cały czas przypominamy o tym, że na głównej parze od 10 lat, od szczytów z roku 2008, widać postęp siły dolara. Odpowiednia linia spadkowa na wykresie powinna zostać w najbliższych tygodniach przebita lub potwierdzona.

 

 

Za potwierdzeniem są oczywiście pewne argumenty: np. w odniesieniu do USA zakłada się powszechnie co najmniej trzy podwyżki stóp na ten rok, a w odniesieniu do Europy... Cóż, tu wypowiedział się dziś Europejski Bank Centralny. Okazuje się, że na razie parametrów polityki nie zmieniono, np. program QE to nadal 30 mld EUR miesięcznie. Ma on potrwać co najmniej do końca września 2018 (co najmniej!), zaś w razie potrzeby będzie przedłużony. Jeszcze długo po zakończeniu QE, kiedykolwiek ono nastąpi, reinwestowane będą odsetki ze skupu obligacji. Naturalnie możemy się spodziewać ultra-niskich stóp.

 

Dodajmy do tego, że dość słabo – gorzej od prognoz – wypadła dziś dynamika zamówień w niemieckim przemyśle za styczeń. Ostatecznie eurodolar poszedł po południu w dół, euro straciło na wartości. Kurs co prawda przez moment ok. 14:30 był przy 1,2440, ale teraz mamy 1,23.

 

Z drugiej strony, trzeba też przyznać, że z komunikatu EBC wypadł fragment o możliwości powiększenia skali programu QE. Są więc i tacy, którzy sądzą, że przekaz był w zasadzie na korzyść euro, a to, co teraz widzimy, to li tylko sprzedaż faktów i techniczna korekta.

 

 

Na złotym polskim

USD/PLN uciekł nam na północ, ale nie przebił szczytów z lutego czy z początku marca. Mamy teraz 3,4145, a za graniczny wypada uznać raczej rewir przy 3,4430. Ogólny obraz od drugiej połowy stycznia to szeroka konsolidacja.

 

EUR/PLN kursuje przy 4,20 – i tu akurat złoty się po południu umocnił na fali osłabienia euro na głównej parze. Byliśmy bowiem o półtora groszej wyżej niż teraz. Co zaś się tyczy funta, to na tej parze notujemy 4,7130. W zasadzie od początku roku mamy tu trend boczny w zakresie od 4,65 do 4,78.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc