Euro podrożało, kurs ponownie powyżej 4 PLN

2015-04-27

W piątek wartość złotego w większości zestawień lekko spadła, a dziś obserwujemy ponowną stabilizację. Niestety kurs euro powrócił na poziom powyżej 4 PLN, z biegiem dnia złoty umacnia się, co widać już po różnicy notowań między godziną 8.00 a 10.00. Niestety czynnikiem negatywnie wpływającym na złotego pozostaje niechęć do ryzyka.

 

Euro ponownie powyżej 4 PLN

Dziś rano złoty był stosunkowo słaby, ale wraz z upływem dnia widać lekkie umocnienie naszej waluty, możemy mówić o stabilizacji. Kurs euro pozostaje co prawda na poziomie 4,03-4,02 zł, ale umocnił się dolar z 3,71 do 3,69 zł. Frank szwajcarski kosztuje 3,88 zł, a funt szterling 5,63 zł.

 

Grecki impas szkodzi złotemu

Naszej walucie nie sprzyja awersja do ryzyka. Presja jest wyraźnie odczuwalna. Inwestorzy wycofują się z rynków EM, choć dla naszego koszyka jest ten jeden plus obecnego układu sił, a mianowicie taniejący na szerokim rynku dolar. W przypadku Grecji można już mówić o impasie. Grecja nie wdrożyła pełnego pakietu reform, a UE nie może w tym przypadku pozwolić sobie na wypłatę kolejnej transzy wsparcia.

 

Tańszy dolar

Słabsze dane dotyczące amerykańskiej gospodarki wywierają większy wpływ na dolara niż się początkowo spodziewano. Na szerokim rynku dolar wyraźnie osłabł, co widać także na parze USD/PLN, porównując obecny kurs dolara do tego sprzed 2-3 tygodni. Gorsza kondycja dolara oznacza, że FED przesunie w czasie podwyżki stóp procentowych.

 

Uwaga skupiona na Grecji

Uwaga inwestorów wciąż skupiać się będzie na Grecji. Przed nami długi weekend, spodziewamy się zatem mniejszego ruchu. Brak też publikacji makro z Polski. Dopiero 4 maja poznamy dane dotyczące inflacji, a dokładnie PMI dla przemysłu za mijający miesiąc. Rynek będzie się zatem skupiał na doniesieniach w sprawie Grecji.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych