Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Komentarze walutowe Kantor.pl

Euro po 4,15 zł, słaby złoty

2015-06-08

Złoty ponownie słabszy do głównych walut. Rentowność papierów dłużnych wzrosła już znacznie powyżej 3 prc. co jest najwyższą wartością od jesieni ubiegłego roku. Złotemu nie sprzyjają warunki lokalne, jak i impulsy płynące z szerokiego rynku, szczególnie sprawa Grecji.

 

Złoty osłabł

Obroty na rynku wciąż są niewielkie, ale mimo to widać tendencję spadkową, złoty ponownie traci do najważniejszych walut. Dziś euro wyceniono na 4,1580 PLN, dolara amerykańskiego na 3,7418 PLN . Kurs franka utrzymał się poniżej 4 PLN, wynosił 3,9772 PLN, a kurs funta 5,7179 PLN.

 

Ryzyko polityczne istotnym impulsem

Rynek dopiero niedawno zdyskontował wynik wyborów prezydenckich, a sondaże i ruch na scenie politycznej ponownie podnoszą kwestię wzmożonego ryzyka politycznego. Inwestorzy przygotowują się już do jesiennych wyborów parlamentarnych. Widmo zmiany władzy i prawdopodobieństwo odmiennej polityki gospodarczej są czynnikiem niekorzystnie wpływającym na postrzeganie złotego.

 

Czynniki globalne nie sprzyjają złotemu

Obok wzrostu ryzyka politycznego istotnym czynnikiem wpływającym obecnie na kursy walut jest też analiza sytuacji na arenie międzynarodowej. Układ sił na szerokim rynku nie sprzyja złotemu. Problemy Grecji zdają się nie mieć końca. Co jakiś czas docierają informacje o możliwym zbliżeniu stanowisk i bliskim porozumieniu, ale w praktyce trudno mówić o jakimkolwiek consensusie. Waluty EM wyraźnie tracą.

 

Analiza czynników

Na rynku długu trwa wyprzedaż. Rentowność obligacji 10-letnich osiągnęła poziom nie notowany od września 2014 roku. Ze Stanów Zjednoczonych napłynęły dobre dane z rynku pracy, co z kolei może stanowić przesłankę do podwyższenia stóp procentowych. Kryzys grecki pogłębia awersję do ryzyka. Złoty jest pod presją. Pomóc mu mogą dobre odczyty makro, ale na razie brak jest znaczących publikacji.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc