Euro najniżej najniżej od sierpnia 2012 roku

2015-04-07

Polski złoty w dniu dzisiejszym zanotował spore wahania. Na początku dnia doszło do silnego umocnienia względem dolara amerykańskiego nawet do poziomu 3,7115 natomiast w dalszej części dnia mogliśmy już obserwować ruch w kierunku 3,7480. W stosunku do europejskiej waluty złoty zyskuje na chwilę obecną 0,86% (spadek do poziomu 4,0420 – najniżej od sierpnia 2012 roku). Za franka płacimy obecnie poniżej 3,87 zł.

 

Warto wspomnieć o odczycie PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii za poprzedni miesiąc. Mimo tego, że wynik 58.9 pkt był lepszy od konsensusu rynkowego, który zakładał odczyt na poziomie 57.0 pkt, to funt brytyjski tuż po opublikowaniu danych zdecydowanie osłabił się względem dolara amerykańskiego. Niestandardowa reakcja rynku mogła wynikać z minutek Financial Policy Committee (FPC) (Komitetu Polityki Pieniężnej), które zostały opublikowane o tej samej godzinie. Niektórzy członkowie Komitetu wyrażają zaniepokojenie zmniejszającą się płynnością na wielu rynkach. Dodatkowo w minutkach zostało zaznaczone, że brytyjski sektor bankowy nie jest zbyt mocno narażony na zagrożenia związane ze sprawą Grecji i przedłużających się negocjacji dotyczących transzy pomocowej, jednak brak znalezienia porozumienia może mieć swoje negatywne skutki dla tamtejszego sektora bankowego. Zapiski FPC pokazują, że w dalszym ciągu deficyt na rachunku obrotów bieżących stanowi niepokojący sygnał i członkowie Komitetu będą dokładnie obserwować tą wartość.

 

Oprócz informacji z Wielkiej Brytanii poznaliśmy dzisiaj dane makroekonomiczne ze strefy euro. Odczyt PMI dla sektora usługowego w strefie euro wyniósł 54,2 pkt wobec konsensusu rynkowego 54,3 pkt, a więc jest to minimalne odchylenie w stosunku do prognoz. Z kolei dynamika indeksu cen dóbr produkcyjnych PPI w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,5% wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 0,1% i jest to pierwszy od 5 miesięcy odczyt w którym zanotowano dodatnią dynamikę.

 

Giełda -  FTSE100, CAC40, WIG20

Dzisiejszy dzień był udany przede wszystkim dla europejskich indeksów giełdowych. Najważniejsze z nich kończą dzisiejsze notowania na wyraźnych plusach. Brytyjski FTSE100 może pochwalić się stopą zwrotu na poziomie 1,80%. Inwestorzy na francuskim parkiecie również mogą być zadowoleni, bo CAC40 rósł dzisiaj o 1,67%. Niemiecki indeks DAX podążał podobną drogą i kończy notowania zyskując około 1,20%. Inwestorzy na warszawskim parkiecie również kończą dzień w dobrych nastrojach, bo WIG20 nie odstawał od wzrostów na najważniejszych indeksach europejskich i sesję kończy zyskując około 1,20%.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych