Euro traci do złotówki, ale czy kurs spadnie poniżej 4 PLN?

2015-04-14

Złoty kontynuuje swój aprecjacyjny rajd względem euro, a kurs pary EUR PLN na początku tygodnia ponownie zbliża się do psychologicznej bariery 4,00, która została naruszona w ubiegłym tygodniu. Do żadnej innej waluty złoty nie jest tak silny jak do euro, względem którego znajduje się na najniższym poziomie od lipca 2011 roku.

 

Euro na szerokim rynku osłabia polityka europejskiego banku centralnego oraz dalsze oczekiwania odnośnie spadku oprocentowania wspólnej waluty na rynku pieniężnym. Co więcej nawet ostatnio publikowane nieco bardziej optymistyczne dane z europejskiej gospodarki także korzystnie wpływają na umocnienie złotego względem kursu euro, a to ze względu na to, że czym szybsza będzie poprawa sytuacji w strefie, tym więcej na tym skorzysta również nasza gospodarka. Niemniej jednak 4 zł to psychologiczna bariera i warto zwrócić uwagę na ten poziom.

 

Na szerokim rynku większą zmienność obserwujemy na parach z jenem, na które wpływ mają wypowiedzi doradcy premiera Abe, Koichi Hamady, który stwierdził, że poziom 105 jenów za dolara byłby odpowiednim dla kursu USD JPY (obecnie to 119,76, a jen zyskuje +0,31%). Tymczasem rynek, według prognoz Bloomberga, spodziewa się wzrostu notowań pary USD JPY do poziomu 122 jenów za dolara na koniec 2q oraz do 125 na koniec roku.

 

Z danych, które poznaliśmy o poranku należy zwrócić uwagę na kolejny niski odczyt inflacji ze Szwecji, która w ujęciu rocznym za marzec wyniosła 0,2% przy oczekiwaniach na poziomie 0,3%. Również w ujęciu miesięcznym publikacja minęła się z oczekiwaniami, wynosząc 0,1% przy konsensusie 0,2%. Po danych korona szwedzka zaczęła mocniej tracić na wartości (obecnie -0,40% względem USD).

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych