Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie złotówki wobec Euro

2015-03-25

Wczorajsze popołudnie przyniosło lekką zmienność na złotym, ale dziś ponownie możemy mówić o umocnieniu naszej waluty. Złoty umocnił się wobec euro, funta i dolara. Nieco droższy niż wczoraj jest szwajcarski funt. Największym zainteresowaniem cieszy się kurs właśnie tej ostatniej waluty, ze względu na kredyty walutowe.

 

Stabilizacja na rynku walutowym

Wczoraj sesja miała mieszany przebieg, złoty najpierw się umacniał, by po południu zanotować spadki do głównych walut. Ostatecznie udało mu się odrobić straty i dziś rano rynek wycenił złotego następująco: 4,0933 PLN za euro, 3,7455 PLN za dolara i 3,9018 za franka szwajcarskiego. Zdecydowanie niższy jest też kurs funta, rano wynosił 5,5653 PLN.

 

Kwotowania zmienne ale stabilne

Złoty jednocześnie umacniał się do euro i do funta, co widoczne było zwłaszcza podczas kilku ostatnich godzin i tracił do franka szwajcarskiego. Jest to odzwierciedlenie sytuacji na parze EUR / CHF. Uwolnienie kursu franka przynosi efekty. Rynek walutowy reaguje i mimo braku impulsów na wspomnianej parze walutowej zaobserwowano zniżkę kwotowań.

 

Sytuacja na pozostałych parach

Złoty umacnia się do euro, jest to kontynuacja trendu wzrostowego. Obserwujemy właśnie minima nie notowane od 9 miesięcy. Brak poważniejszych impulsów pozwala sądzić, że są to bezpośrednie efekty realizacji przez Europejski Bank Centralny programu skupu aktywów (QE). Nasz koszyk wsparł także forint, który umacnia się po obniżeniu stóp procentowych. Zainteresowanie inwestorów przeniosło się również na pozostałe waluty CEE.

 

Impulsy krajowe

Wczoraj podano do wiadomości kilka publikacji makro z kraju, m.in. stopę bezrobocia za luty. Obyło się bez niespodzianek, dane pokryły się z oczekiwaniami (12%). Złoty zareagował więc dopiero po południu, na odczyt CPI ze Stanów, który okazał się impulsem do umocnienia dolara.

 

Autor:

Zespół kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc