Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Euro, na horyzoncie kłopoty

2016-07-29

Dla euro może nastać niebawem trudny okres. Kłopoty ukryć jest coraz trudniej. W środowisku inwestorów i analityków niepokój budzi stabilność systemu bankowego Europy. Stary kontynent mierzy się z wieloma problemami, stagnacją gospodarczą, kryzysem migracyjnym. Na głównej parze widoczne jest wzmożone zainteresowanie dolarem.

 

Banki przygotowują się na Brexit

Dziś europejskie banki miały sprawdzić jak zachowają się w przypadku ostrej reakcji na Brexit. Już teraz wiadomo, że Europie, a co za tym idzie wspólnej walucie, grozi poważny kryzys. Stabilność systemu bankowego jest zagrożona, co z kolei prowadzi do spadku wyceny euro. Dziś kurs euro wynosił 4,38 zł. Na szerokim rynku sytuacja jest niepewna. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że wiele banków już teraz ma problemy. Mówi się, że konieczna jest kwota 900 mld. euro, by dofinansować system. Pojawiły się już głosy o poważnym kryzysie, a  nawet zagrożeniu niewypłacalnością Deutsche Banku.

 

Stagnacja nie pomaga euro

Także gospodarka jest powodem do zmartwień w kontekście inwestowania w euro. We Francji stagnacja. Poznaliśmy dziś dane o PKB za drugi kwartał, nie zaszły w nim żadne zmiany, a spodziewano się jednak niewielkiego wzrostu. Wynik ewidentnie słaby. Prawdopodobnie to znaczne ograniczenie wydatków konsumenckich i inwestycji wpłynęło na taki stan rzeczy. Na południu Europy także dosyć trudna sytuacja, a już niebawem kontynent zacznie odczuwać skutki Brexitu na szerszą skalę niż dotychczas. Trudności przeżywa nie tylko Europa, w Japonii bank centralny także próbuje stymulować gospodarkę.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc